Yozgat Valiliği İl Özel İdaresince Yozgat'a yapılan yatırımların değerlendirildiği Kurumlar Bilgi Sunum Toplantısı, Şehir Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ında katılımları ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kemal Yurtnaç, modern idare anlayışının hesap verebilirlik, şeffaflık, verimlilik, sonuca ve sürece hakim olan bir idare tarzının hedefleri olduğunu belirterek, “Alınan kararlarda kısa, orta, uzun vadelerde ve sonuçların değerlendirilmesiyle ilgili çalışmalarda vatandaşın ihtiyaçlarının bir an evvel karşılanmasıyla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Birçok hizmetlerin alt yapısının tamamı yapılmış. Hava alanı da yatırım programına girdi. Artık bir üretim için kara yolu, demir yolu, hava yolu ve limana yakınlık lazım ve bunların hepsi Yozgat’ta mevcut” dedi.
 
İLİMİZİ DIŞARI TANITACAĞIZ
Yatırımlar için geriye kalan işin ilin tanıtımı olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Biz şimdi ilimizi tanıtacağız. Yozgat’ın il dışında ki tanıtımlarına önem veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da EMİTT Fuarına katıldık. Orada iş adamlarımızla toplantılar yaptık. Onların kendileri ve çevreleriyle Mayıs ayı içerisinde Yozgat’a sanayi tesislerinin getirilmesi ile alakalı bir çalışma yapacağız. ‘İş adamları Yozgat’a dönüyor’ sloganı ile bu çalışmayı hep birlikte yapacağız. Bunun alt yapısı ile alakalı çalışmalarımızı yaptık. Yozgat’ın elindeki bu fırsatları tanıtmamız gerekiyor. Bunu başardığımız takdirde Yozgat’a istihdam alanında çok büyük katkılarının olacağını düşünüyorum. Bize düşen en büyük görevde bu” diye konuştu.
 
ŞU ANDA TÜRKİYE’DE BAŞLANILAN İŞ BİTİYOR
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, "Türkiye'de hamdolsun bugün başlayıp, kısa sürede biten işlerimiz var. Başlayıp bitirebiliyoruz, başka hükümetlere havale etmiyoruz" dedi.
 
Demir yolundan sonra şehir hastanesinin Yozgat'ın bugüne kadar aldığı en büyük ölçekli yatırım olduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları söyledi: "İşte başladı, küt bitti. Diğer yatırımlar da öyle, başlıyor bitiyor. Bu ne ile alakalı? Sizin gücünüzle, kuvvetinizle, işinizi gücünüzü takip etmenizle, memleketi kalkındırmakla alakalı. O zaman da tabii işler saat gibi işliyor. Onun için de Türkiye'de hamdolsun bugün başlayıp biten işlerimiz var. Başlayıp bitirebiliyoruz, başka hükümetlere havale etmiyoruz. Hatta zaman zaman bürokratlarımız tayin görüyor, onlar bile başlayıp pek çok projeyi bitirip onun övüncüyle, kıvancıyla tayin oldukları yere gidebiliyorlar. Türkiye böylesi bir güce geldi, böylesi bir noktaya geldi. Bizim bu gücü korumamız, daha ileri bir noktaya taşımamız gerekiyor. İnşallah bunu hep beraber yapacağız."

TÜRKİYE'YE HİZMET EDİYORUZ
Salondaki kurum müdürlerine ve bürokratlara seslenen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat'ın daha güçlü bir şekilde kalkınması için güç birliği yapılması gerektiğine değinerek, "Yozgat'a hizmet ederken biz aynı zamanda Türkiye'ye de hizmet ediyoruz. Çünkü Yozgat ne kadar artı katma değer üretirse bu Türkiye'ye katkı sağlayacaktır, Türkiye'nin de güçlenmesine katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Yozgat ürettiğinde Türkiye'nin üretiminin arttığını anlatan Bakan Bozdağ, "Ulaşım Yozgat için çok önemli. Biz 2002'de geldiğimizde doğru düzgün kara yolumuz yok, demir yolu ve hava yolu zaten yok. Şimdi Yozgat'ın bölünmüş yolları var, hem Akdeniz, hem Karadeniz, hem Ankara, hem Sivas istikametimiz bölünmüş yollarla donatıldı. Şimdi sıcak asfaltı yapılıyor. 2019'da Allah'ın izniyle Yozgat'a hızla trenle gelip gitme imkanını inşallah bütün insanlar bulacaktır. Havaalanımız da Allah'ın izniyle tamamlanacak. O zaman Yozgat'ın ulaşım bakımından bir sorunu kalmıyor" diye konuştu.
 
Toplantıda, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık özel idare yatırımları, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Danyal Kocabeyoğlu eğitim yatırımları, İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin sağlık yatırımları ve Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş ise tarım alanında ilimize yapılan yatırımlar hakkında sunum yaptı.