Kurban Hizmetleri Komisyonu, Vali Yardımcısı Yavuz Güner başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapmış olduğu toplantıda, kurban kesim yerlerini belirledi. 

Yozgat valiliğinden yapılan yazılı açıklamada Et Balık Kurumu Yozgat tesisleri karşısında bulunan mevcut hayvan satış yerinin “Kurban Satış Yeri” olarak tespit edildiğine dikkat çekildi. 

Açıklamada, “Yozgat’ta kurban kesim yerleri olarak 2. Etap TOKİ Girişi Fen Lisesi arkası kesim yeri, Bahçeşehir Mahallesi Üst kısım Onur Apartmanı önü, Mehmet Hulusi Efendi Mahallesi Hayvan Pazarı kesim yeri, Karatepe Mahallesi Ofis Üstü eski kolej yan ve cadde sokaklara taşmaksızın kişilerin kendi mülkiyet alanlarını belirlenilmiştir” denildi. 

Komisyonun aldığı kararlar çerçevesinde kurban atıklarının çevre kirliliğine sebebiyet vermemesi bakımından Belediye tarafından çöp torbası dağıtacak. 

Açıklamada şu bilgiler verildi: 
“Komisyonca tespit edilen alanlardaki atıkların toplanmasına, sızdırmaz kapalı torbalara konularak Belediye tarafından çöp döküm sahalarına nakledilmesine ve üzerleri toprakla kapatılmak suretiyle gömülecek. Kesimin yoğun olduğu bayramın birinci günü saat 13:00″den sonra Belediyece kurban atıklarının toplanmasına azami hassasiyetin gösterilecek. 

Kurban kesen vatandaşlarımızın, ortaya çıkabilecek atıkları aynı şekilde sızdırmaz torbalarda süratli bir şekilde bekletilmeksizin Belediyenin çöp toplama araçlarına veya çöp konteynırlanna bırakılacak. 

Hayvan satış yeri dışında hayvan satışının yapılmamasına, bu yerlere getirilen hayvanların hastalıklarının önlenmesi açısından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Belediye tarafından denetimlerinin yapılarak Veteriner Sağlık raporu, Menşe-i Şehadetnamesi olmayan hayvanların satışına, nakline izin verilmemesine, kesim işleminin hayvana en az acı verecek şekilde ve kesim tekniğine uygun olarak yapılacaktır.”