Kur artışı AVM kiralarını da etkiledi

JLL Türkiye Ülke Başkanı Alkaş, döviz kurlarındaki artışın, her dönemde olduğu gibi kiracılarla mal sahipleri arasında yeni dengeler oluşturduğunu belirtti.
Yayınlanma tarihi: 22 Mart 2015, Pazar günü, saat: 12:40

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, yaptığı açıklamada, alışveriş merkezlerinde kira ödemelerinin dolardan çok avro ile yapıldığını belirtti.

Dolarla yapılan AVM kira ödemelerinin yaklaşık 10-15 sene geride kaldığını ifade eden Alkaş, "Kiralamaların büyük bir çoğunluğu avro olduğu için ve avroda da dolardaki kadar bir artış yaşanmadığı için şimdi daha normal gidiyor. Bugüne kadar mal sahipleri kiracılarla yaptığı görüşmelerle, toplantılarla belli dengeleri hep yakaladı. Yine öyle olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

AVM kiralarındaki grafiğin reel ekonominin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişimiyle benzerlik arz ettiğini yineleyen Alkaş, şunları kaydetti:

"Kurdaki artışın AVM kiralarına şu anda somut ve bire bir yansıması yok. Geçmişte hep şunu gördük; (TL'den 3 sıfır atılmadan önce) doların 600'den 1.600'e çıktığını da 17 bin liradan 43 bin liraya çıktığını da gördük. O dönemlerde sektör hep dengesini buldu, yakaladı ve uyumlu bir grafikle bugünlere ulaşmayı başardı."

Türkiye'deki AVM kira fiyatlarındaki artışın 20 yıllık artış hızının enflasyon artış oranının gerisinde olduğuna işaret eden Alkaş, "Son 20 yılda eğer AVM kiraları TL olarak yapılsaydı ve de her yıl enflasyon kadar artırılsaydı, dolar ve avroyla yapılan kiralamaların çok üzerinde bir artışa gidilirdi. Yaklaşık yüzde 20 seviyelerine yakın bir artışa yol açardı" dedi.

KİRALARA YANSIDI

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise AVM kiralarının genelde dövize endeksli gerçekleştiğini belirterek, "Dolardaki artış AVM kiralarına dolaylı yollarla aynı ölçüde yansımıştır" diye konuştu.

Kur kaynaklı gelişmelerin etkisiyle yaşanan kira artışlarının belli hukuki süreçlere yol açabileceğine dikkati çeken Aşa, şunları kaydetti:

"Kurdaki artışların kiralara direkt yansıtılması durumunun devam etmesi geçmiş dönemlerde olduğu gibi bazı hukuki sonuçlar doğurabilir. Geçmiş dönemlerde özellikle kurdaki artış dönemlerinde kiraların düşürülmesi veya TL bazına dönülmesi gibi konularda bazı hukuki sonuçlar olduğunu görmüştük."

 

Etiketler: Kur   artışı   AVM   kiralarını   da   etkiledi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki