Yozgat’ta 2015 yılında kurulan her 10 şirketten 2’si, gerçek ticari işletmeden 5 tanesinin kapısına kilit vuruldu. Bir önceki yıla göre kurulan şirket sayısı artsa da, kapısını açan her 10 ticari işletmeden 5 tanesinin kapısına kilit vurulması, ekonomik sıkıntıların halen sürdüğü gerçeğini günyüzüne çıkardı.

2001 ve 2008 krizleri teğet geçse de ticari anlamda henüz beklenilen çıkışı yapamayan, daha çok küçük işletmelerin bulunduğu Yozgat’ta yaşanılan sıkıntılar 2015 yılı içerisinde de sürdü. Bir önceki yıl toplamda 83 şirket, 9 kooperatif ve 204 gerçek kişi ticari işletme kurulurken, 2015 yılında şirket sayısı artış gösterdi. 100 işletmenin kurulduğu, 21’nin kapısına kilit vurulduğu, 14’ünün ise tasfiye edildiği Yozgat’ta 10 kooperatif tasfiye olunurken, 6 tanesi ise kapatıldı.

Gerçek ticari işletmeler için de durum aslında pek değişmedi. 2014 yılında 204 gerçek ticari işletme kurulup, bunlardan 108 tanesinin kapısına kilit vuruldu. 83 şirket kurulurken, 25’si tasfiye, 20’si ise kapanmayla karşı karşıya kaldı. Kurulan her 10 şirketten 2, her gerçek ticari işletmeden 5’inin kapandığı Yozgat’ta son yıllarda yaşanılan bu istikrarsız görüntü, küçük esnafın güçsüzlüğünün de kanıtı oldu.

Yozgat’ta hem ticaret kesimi hem de vatandaşlar, adı kriz olmasa da ciddi bir sıkıntı yaşandığı görüşünde birleşiyor. Vatandaşların şu sıralar sadece doğalgaz, elektrik, telefon faturalarını ödeme derdine düştüğünü belirten esnaflar, haftalardır hiç kimsenin zaruri ihtiyaç maddeleri dışında hemen hemen hiçbir şey almadığını dile getiriyorlar. Mobilya ve beyaz eşya satıcılarının haftalardır satış yapamadığı, piyasadaki daralmadan gıda satıcılarının bile etkilendiği, ciroların geçen yıla göre yüzde 50’ye varan oranda düştüğü, son 1 aydaki daralmanın da yüzde 30-40 düzeyinde olduğu belirtiliyor.