Kayseri Şeker’e bağlı olarak Türkiye’de yapılan en son şeker Fabrikası olarak kurulan ve 1 Eylül 2006 tarihinde hizmete açılan Boğazlıyan Şeker Fabrikası için Fransız Natıxıs Bank’tan alınan kredinin son taksitinin 1 Aralık 2015 günü ödenerek Kayseri Şeker’in  büyük borç yükünden kurtulmasını yöneticiler ve çalışanlar Boğazlıyan Fabrika önünde  davul zurna eşliğinde halaylar çekerek kutladılar.

Adeta bayram günü gibi büyük bir coşku içerisinde Boğazlıyan Fabrika önünde yapılan kutlamalara Kayseri Şeker Fabrikasındaki Yöneticiler telekonferans ile katılarak coşkuya ortak oldular.
 
Fransız Natıxıs Bank’tan alınan kredinin son taksitinin ödenmesi ile ilgili olarak konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu; Normalde 124 milyon Euro’ya Fransızlara yaptırılmak istenen Boğazlıyan Şeker Fabrikasının 258 milyon Euro’ya mal olduğunu ve Fabrikanın yapımı ile ilgili olarak Fransız Natıxıs Bank ve Vakıfbank ile yapılan ticari  kredi anlaşması gereği 1 Mart 2011 tarihinden itibaren 5 yılda  51 Milyon Euro yani 158 Milyon TL’ ödendiğini, 1 Aralık 2015 Salı günü kullanılan kredilerin son taksiti olan 2 Milyon 696 Bin Euro’yu da ödemek suretiyle borcun son taksitini ödemiş olduğunu  belirtti. Hokkaömeroğlu "Ödenen paralar aslında çiftçiye gitmesi gerekirken borçlara gitmiştir. Bu gün  bir dönüm noktasıdır artık sona gelinmiş bulunmaktadır. İnşallah şirketimiz bir daha bu kadar ağır bedeller ödemek zorunda kalmayacaktır."dedi.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Boğazlıyan Şeker Fabrikasının borcunun bitmesi tarihi bir gün olup son taksitini 1 Aralık itibari ile ödemenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Harun Halıcı; Bu tarihi günü bize yaşatan Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay ve yönetim ekibine çok teşekkür diliyorum bütün çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Niğmetullah Sevim; Bu gün tarihi bir gün olup Kayseri şeker ve Boğazlıyan Şeker  adına Bayram günü olarak düşünüyoruz emeği geçen katkısı olanlara teşekkür ediyorum.

Boğazlıyan Fabrikadaki coşkuya telekonferansla katılan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Abdulkadir Güneş; Boğazlıyan Şeker Fabrikası 258 milyon Euro ya yapılmıştı o zaman yapılırken bu parayla 2 tane fabrika yapılacağı konusunda büyük şaibeler vardı kamuoyu da bunu biliyordu. Ama her şeye rağmen Hüseyin Akay başkanlığındaki Kayyum heyeti göreve başladıktan sonra büyük bir özveri gösterdiler. Burası şuanda altın çağını yaşamaktadır. Boğazlıyan Şeker Fabrikamızın son taksitini yatırıyoruz çok şükür borcumuzu bitirdik dediğimiz gibi rekor ciro rekor kar borç bitti sırada yatırım var bundan sonra yatırıma devam edeceğiz. Boğazlıyan ve Kayseri çiftçimize hayırlı uğurlu olsun.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyesi Hurşit Dede: Biliyorsunuz Aralık ayı şeker fabrikası için benim için çok önemlidir çünkü 12. ayda buraya kayyum olarak atanmıştık 12. Ayda da Boğazlıyan Şeker Fabrikasının  son borcunu ödedik bugün benim için çok önemli bir gündür. Kayseri şeker’e Geldiğimiz günden buyana yaklaşık 51 milyon Euro Boğazlıyan Şeker Fabrikasının borcunu yönetim olarak biz ödedik. Hani derler ya lafa bakılmaz icraata bakılır. Biz çok laf değil çok iş yapıyoruz. Bizim geldiğimizde Panpet’in tırları vardı diyorlardı ki tır aldık. Boy boy tırların fotoğraflarını çektiler biz geldiğimizde bunun 1 taksiti ödenmişti. 35 taksitini biz ödedik tırları biz almış oluyoruz. Bunun yanında doğal gaz hattı için  5 milyon Euro biz ödedik. Pansu’nun bir şirkete 15 milyon lira kadar borçları vardı bunları da biz ödedik. Halkımızda, çiftçilerimizde, çalışanlarımız da biliyor herkese hayırlı olsun.

Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli de telekonferansla  coşkuya ortak oldu ve bugün tarihi bir gün yaşamaktayız. Kayseri Şeker sıkıntılı günleri geride bıraktı tüm borçlarımızı kapattık bugün de en son Boğazlıyan Şeker’in borcunun son taksitini ödemiş olduk. Artık Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay’ın da dediği gibi Türkiye’de Şeker  sektöründe  en güçlü şirketiz. Daha önce düşük şeker iskontolarıyla sektörü bozan ve bununla anılan şirketimiz artık piyasayı belirleyen ve bu konuda şirketin ve Türkiye’nin sektöründe en önemli aktörlerinden birisi şimdi çok şükür bugün borcumuzu yatırmış durumdayız. Bu tarihi ana hep birlikte tanıklık etmekten dolayı mutluyuz dediler.

Kayseri’den Boğazlıyan’a verilen müjdeli haber sonrasında Yönetim Kurulu üyeleri ve çalışanlar davul zurna eşliğinde halay çekerek mutluluğu hep birlikte yaşadılar.