Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Bektaş, yaşanılan terör olayları ve bu olayların etkileri neticesinde başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde yaşanılan durgunluk nedeniyle, esnaf ve sanatkarların büyük çoğunluğunun olumsuz etkilendiğini belirterek, esnaf ve sanatkarın kooperatif kefaletiyle kullanmış oldukları kredi borçlarını ödemekte zorlandığını kaydetti.

Bektaş, 31 Mart 2016 tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortakların yasal düzenlemeden yararlanabilmeleri için 29 Temmuz 2016 tarihine kadar kooperatife başvurmaları gerektiğini kaydetti. 

Bektaş, özellikle terör olaylarının yaşandığı Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari’de faaliyet gösteren, yaşanan terör olayları neticesinde işyerleri kullanamaz halde zarar gören esnaf ve sanatkârların kredi borçlarının ertelemesine ilişkin bakanlar kurulu tarafından bir karar alındığını ifade etti. Bektaş, ‘’Buna göre kooperatifimiz ortakları olan bütün esnaf ve sanatkârlarımızın takip ve gecikmeli olan kredi borçlarının yapılan düzenlemeyle yapılandırılması öngörülmüştür’’ dedi.

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş, 31 Mart 2016 tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortakların yasal düzenlemeden yararlanabilmeleri için 29 Temmuz 2016 tarihine kadar kooperatife başvurmaları gerektiğini kaydetti. Bektaş, ‘’Yapılan düzenlemeye göre; asıl alacak olan borç tutarı defaten ödenmek istendiği taktirde faizsiz tahsil edilecektir. Borcun 12 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği taktirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde 8 faiz üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanarak, asıl tutar ile hesaplanan tutarı 12 eşit taksite tahsil edilecektir. Borcun 24 aya kadar taksitlendirme talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarın taahhüt tarihinden itibaren yüzde 12 faiz tutarı üzerinden 24 eşit taksitte tahsil edilecektir’’ diye konuştu.