Köylüye 'üretme' yönetmenliği!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmenlik Valiliklere ulaştırıldı. Altyapısı sadece 'Yasaklama' ile sınırlı olan bu yönetmenliğe göre, menşei belli olmayan, daha doğrusu köylerde üretilip, pazara getirilip satılan ürünler bundan sonra satılamayacak.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2015, Salı günü, saat: 12:40

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmenlik Valiliklere ulaştırıldı. Altyapısı sadece 'Yasaklama' ile sınırlı olan bu yönetmenliğe göre, menşei belli olmayan, daha doğrusu köylerde üretilip, pazara getirilip satılan ürünler bundan sonra satılamayacak. Köyünde besleği bir inekten elde ettiği sütü, sütten yaptığı bir sitil yoğurdu, bir kilo kaymağı, tavuklarından çıkan 3-5 yumurtayı satarak karnını doyuran, ihtiyacını karşılamaya çalışan Ayşe nine bundan sonra ne yapak? Kimse bilmiyor, kimse bir şey söylemiyor, sadece 'Yasak gardaş!' naraları atılıyor...

Yozgat bir tarım kenti olmasına karşın tarıma dayalı bir yapılanma, örgütlenme yok. Bununla birlikte üretim ancak kendi kendine yetebilecek düzeyde. Ürettiği ürüne pazar bulamadığı için tarım sektöründen hızla uzaklaşmaya başlayan Yozgat köylüsü, çıkartılan bu yönetmenlik hayata geçirilmesiyle birlikte üretimini tamamen durdurup, tüketimini de artıracaktır. Her ne kadar yönetmenlik, sağlıklı ve organik gıda üretimini teşvik etmek amacıyla hazırlandığı söylenmiş olsa da gerçekte sanayi ürünlerini, daha doğrusu doğal olmayan, sağlıksız ürünlerin piyasa değerini korumaya yönelik bir çalışmadır. Eğer amaç doğrultusunda yönetmenlik devreye sokulmuş olunsaydı, o takdirde öncelikle altyapıya yönelik yaptırımlar devreye sokulur, zorunlu hale getirilirdi. Bu yapılmadı. Çünkü, iyi niyetli gibi görünen yönetmenliğin gerisinde birilerini koruma ve kollama yatmaktadır.

Çıkartılan yönetmenlik öncesinde, köylerde üretimi artırıcı, kaliteli üretimi destekleyici çalışmalar yapılırken, şehir merkezlerinde bu ürünlerin satılabileceği alanların oluşturulması, satış öncesinde gerekli kontrollerin yapıldıktan sonra satışına izin verilmesine yönelik bir çalışmanın yapılması daha doğru bir adım olurdu. Bu haliyle yönetmenlik, Yozgat'ta olduğu gibi yurt genelinde de tarımsal ve hayvancılığa dayalı kırsaldaki üretimi sınırlayacağı gibi, köylerden şehre olan göçü de hızlandıracaktır.

Etiketler: seyfi çelikkaya  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki