Konya Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldırım, Vali Kemal Yurtnaç’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
 
Yıldırım, Vali Yurtnaç’a Afrika’da Kur’an öğrenmek için en kıymetli eğitim materyali olarak kâğıt yerine kullanılan ve üzerinde Fatiha Suresi yazılı olan ‘Ahşap Tablet’ hediye etti.
 
Tabletin Afrika’da okullarda kâğıt yerine kullanıldığını ifade eden Yıldırım, “Afrika’da en kıymetli eğitim materyalidir. Bu tablet, çöl medreselerinin vazgeçilmezidir. Ülke şartları, eğitim almak isteyen ellerin kalem kâğıt tutmasına izin vermemiştir. Olmayan defterlerin yerine tahta tablet, kalemlerin yerine ise kömür ya da tencere karasından yaptıkları mürekkebi kullanarak eğitim hayatlarını tamamlıyorlar. Bu tablet, 3 kişiden birinin hafız olduğu nesiller yetiştiriyor.” dedi.
 
Yıldırım, eğitim ve öğretime önem veren ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı döneminde birlikte çalıştıkları Vali Yurtnaç’a böyle anlamlı bir hediye getirmeyi uygun gördüklerini sözlerine ekledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yurtnaç, bu anlamlı hediyeden dolayı Yıldırım’a teşekkür etti.
 
Yurtnaç, eğitim ve öğretimin istenildiği zaman her şart ve ortamda yapılabileceğini belirterek, “Afrika ülkelerinde imkânsızlıklar nedeni ile kâğıt kalem gibi eğitim araç gereçleri bulmakta güçlük çekiliyor. Buna rağmen eğitim almak isteyenler bundan vazgeçmiyor ve bu ağaçlardan tablet yaparak kömür parçaları ile okuma yazma öğreniyor. Bu ağaç tabletlerle eğitim alan her üç kişiden biri ise hafız oluyor. Okuma ve öğrenme azmi hiçbir engel tanımıyor.” diye konuştu.
 
Yurtnaç, “Kimileri imkânsızlıklara rağmen güneşin kavurduğu çöl sıcaklarında, yaptıkları tahta tabletlerle öğrenci okutup hafız yetiştiriyor, kimileri ise milletinden topladığı paralarla, her türlü imkânı içinde bulunduran okullarda vatan haini yetiştiriyor. Allah bu tür insanlara bir daha fırsat vermesin. Uluslararası Dost Eli Derneği, ülkemizi ve insanımızı yurtdışında çok güzel temsil edip, eğitim, sosyal yardım ve kültürel alanlarda örnek çalışmalar yapmaktadır. Yozgat’a gelip burada beni ziyaret etmeleri ayrı bir nezakettir” diyerek konuklarına teşekkür etti.