Bozok Üniversitesi ve Yozgat Belediyesi işbirliği ile “Konak Sohbetleri" adı altında her hafta Çarşamba günleri Hüzni Baba Tarih, Edebiyat ve Musiki Konağı'nda gerçekleştirilen sohbetin bu haftaki konuğu Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan oldu.

Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz’ın da katıldığı program karşılıklı sohbet havasında gerçekleşti.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan “Fuzuli’de Aşk ve Aşık” temalı konuşmasında, Fuzuli’nin yaşamını, edebi kişiliğini, eserlerini, şiir örneklerini ve aşk anlayışını ele aldı. Şiirlerinde aşkın ızdırâbını mukaddesleştirerek sanatta zirveye ermiş Fuzûlî’yi yedi büyük şairlerden biri olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Fidan, Fuzuli’nin İlâhî aşkın en ince sırlarını, beşerî aşkı terennüm eder göründüğü şiirleri arasına ustaca yerleştirerek klâsik edebiyatın en güzel eserlerini verdiğini sözlerine ekledi.

Bir şairin şiirinin gücü kullandığı kelimelerin sayısına göre ölçülür diyen Fidan, Fuzuli’nin yazmış olduğu şiirlerde son derece mahir olduğunu kaydetti. Fuzuli kendi erdemini kendi içerisinde büyüten ve Allah’ı sevebilme aşkı ile yanıp tutuşan bir şair olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan; “Fuzûlî aşk derdinden hasta olmuş. Ama onun diğer hastalardan mühim farkı var. O, hastalığından kurtulmak istemiyor. Aksine hep bu hastalıkla yaşıyor ve bu hastalıktan kurtulmanın kendisi için aslında ölüm olduğunu söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Katılımcılara güzel bir sohbet fırsatı sunan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Fidan, dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla sohbet sona erdi.