Bozok Üniversitesi ve Yozgat Belediyesi işbirliği ile “Konak Sohbetleri" adı altında her hafta Çarşamba günleri Hüzni Baba Tarih, Edebiyat ve Musiki Konağı'nda gerçekleştirilen sohbetin bu haftaki konuğu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman oldu. Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse’nin katıldığı program karşılıklı sohbet havasında gerçekleşti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman “İdeal Bir Eğitimci Olmak” temalı konuşmasında, 1948 yılında ülkemizde ilk kez kurulan Muallim Yetiştirme Okulları, İbn-i Sina’nın eğitim üzerine görüşleri ve ideal bir eğitimde ebeveyn ve öğretmenin rolü hakkında aydınlatıcı bilgiler aktardı.

İbn-i Sina’nın gerek Türk gerekse de dünya düşünce, eğitim ve tıp tarihinde çok önemli bir yer tuttuğuna değinen Duman, İbn-i Sina’nın tıp alanında olduğu kadar, şimdiye kadar hiç üzerinde durulmayan eğitime dair görüşleriyle de batıyı etkileyerek yüzyıllar sonra yeni bir eğitim akımını başlattığını, geliştirdiğini ve önderlik ettiğini sözlerine ekledi. J.J. Rousseau başta olmak üzere birçok eğitimcinin İbn-i Sina’dan feyiz aldıklarını belirten Duman, çocuk eğitimi üzerine yazılmış Avrupa kaynaklı birçok kaynağın İbn-i Sina’nın ahlak ve fazilet eğitimine ilişkin görüşleri üzerine temellendirildiğinin altını çizdi.

İdeal bir eğitimci olmanın en önemli yolunun iyi bir insan olmaktan geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Duman, anne baba başta olmak üzere, aile bireyleri ve öğretmenlerin eğitimci rollerinin neler olması gerektiği hakkında bilgiler aktardı. Katılımcılara güzel bir sohbet fırsatı sunan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman’ın dinleyicilerin sorularını cevaplamasıyla sohbet sona erdi.