Yozgat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ali İpek, muhtaç ailelere dağıtımı yapılan kömür ile ilgili basında yer alan haberlerin üzüntü ile izlendiğini kaydetti. Söz konusu haberlerde belirtildiği gibi bir aksaklık yaşandığını kaydeden İpek, "Sorgun Yeni Çeltek Kömür ocağından talep ettiğimiz miktarda kömürün vaktinde gelmemesi nedeniyle kömür dağıtım işi uzamış olup, söz konusu durumla ilgili olarak ilgili kömür ocağı yetkilileri gerek sözlü gerekse yazılı olarak ikaz edilmiştir." dedi. 

İpek, 27 Ekim 2015 tarihli ve 2015/671 sayılı yazı ile "Kömür yardımlarının ihtiyaç sahibi ailelere biran evvel dağıtımının yapılması ve kış aylarının başlaması nedeniyle vatandaşların mağdur olmamaları için kalan kömürün hiç ara verilmeden sevkiyatının ivedi olarak Vakfa yapılması" şeklinde durumun ilgili kömür ocağı yetkililerine iletildiğini kaydetti. 

Vakıfça yapılan araştırma ve inceleme sonucunda 2015 yılında fakir ve muhtaç ailelere toplam 6 bin 500 ton kömür dağıtımı yapılmasının kararlaştırıldığını anlatan İpek, merkeze bağlı köylerin kömür dağıtımı işinin pazartesi günü tamamlandığını kaydetti. 

İpek, merkezde ise 2 bin 500 ton kömürün dağıtımının tamamlandığını geriye kalan bin 500 ton kömürün ise halen dağıtıldığını söyledi.

Habere konu olan aksaklığın ilgili kömür ocağının 53 ayrı yere kömür dağıtımı yapması nedeniyle Yozgat’a yeteri kadar kömür gönderememesinden kaynaklandığını bildiren İpek, "Kömür dağıtımında bu kamu hizmetinin vatandaşların kapısına kadar ulaştırılması uygulaması benimsenmiş olup, sıraya girmek suretiyle kömür alımları şeklinde bir dağıtım metodu benimsenmemiştir." dedi. 

İpek, bazı vatandaşların kömür dağıtım noktasına gelerek ve yetkililerin dağıtım listesi dışına çıkarak kendilerine kömür vermeleri şeklinde taleplerinin söz konusu olabildiğini söyledi.

Sonuç olarak ilgili şirket nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığına işaret eden İpek, kömür dağıtımının en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.