Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yozgat Temsilcisi Tahir Demirel, kış mevsiminin yaklaştığı bu günlerde yaptırılacak kombi bakımlarının yakıt tüketimini azaltacağını söyledi.

Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, kombi bakımı sırasında filtre temizliğinin büyük önem taşıdığını, filtre temizliği yapılmadığı zaman sıcaklığın 50 dereceye ayarlanması durumunda, radyatöre giden sıcaklıkta aynı dereceye ulaşılamayacağına dikkat çekerek “Bu durum kombimizin daha fazla yakıt tüketmesine sebep olacaktır. Bakımlarda fanların temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü fanlar zamanla toz aldığı için balans yapar, bu balans da zamanla bozulmalara sebep olur. Aynı zamanda filtrelerin tıkalı olmasından dolayı da sirkülasyon pompası zorlandığı için zamanla sirkülasyon pompaları da arızalanır” dedi.

Gaz enjektörlerinin uzun süre kullanılmaması durumunda örümceklerin zamanla yuva yapabileceğini, bununda bozuk yanmaya sebebiyet vereceğini vurgulayan Demirel şu açıklamalarda bulundu: “Kullanıcılarımız kombi bakımlarını kendi başlarına yapamazlar. Bu yüzden bakım işlemlerinin yetkili servis ve uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü gaz, yanlış kullanıldığı zaman tehlikelidir. Bunu da yetkili, ehil kişilerin yapmasında fayda vardır.

Önemli olan, aldığınız ürünün garantisi ve servisinin yaygınlığıdır. Kışın ortasında arıza yaptığında zamanında hizmet alabilmek açısından bu önemlidir. Vatandaşlarımız aldığı cihazların mutlaka yetkili servislerinin olup olmadığına  dikkat etmeleri gerekmektedir.”