Anne Baba Çocuk Okulu Psikolojik Danışma Merkezi tarafından organize edilen, 9 ili ve 9 seminer başlığını içeren, bölgedeki 15 farklı yüksek öğretim kurumu ile AKD KIDS İngilizce Anaokulu Kapadokya Şubesi tarafından desteklenen “Kapadokya Okul Öncesi Eğitim Günleri”nin (KOEG) ikincisi, 19-20 Mart 2016 tarihlerinde, Ürgüp Perissia Hotel Convention Center'da yapıldı. 

Çok sayıda vilayetten ve 15 farklı üniversiteden öğrenciler, öğretim elemanları ve idarecilerin katıldığı KOEG-II’ye yurtdışından gelen eğitimciler de vardı. Kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü, anaokulu gibi özel/devlet kurumlarında görev yapan öğretmenler ve yöneticilerin yoğun ilgi gösterdiği Eğitim Günlerine, okul öncesi ve çocuk gelişimi alanında çalışan ya da okuyan 300'e yakın dinleyici katıldı. 

Anne Baba Çocuk Okulu Psikolojik Danışma Merkezi ve AKD KIDS İngilizce Anaokulu Kapadokya Şubesinin kurucusu Rehberlik ve Psikolojik Danışma Uzmanı S.Taylan Kapucu'nun açılış konuşmasıyla başlayan Eğitim Günlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi’nden gelen öğretim elemanları çeşitli uzmanlık konularına ilişkin seminerler verdiler. Özellikle uygulamalı eğitimlere yönelik ilgilinin yoğun olduğu seminerlerde, okul öncesi alanında görev yapan öğretmenlerle çok sayıda etkinlik örneği paylaşıldı.

“Kapadokya Okul Öncesi Eğitim Günleri” kapsamında “Montessori Eğitiminde İyi Uygulama Örnekleri”, “Beden Dili, Diksiyon ve İletişim Eğitimi”, “Erken Çocuklukta Yaratıcılık Eğitimi”, “Çocuklar İçin Drama Etkinlikleri”, “Oyun Terapisi İle Çocuk Resimlerinin Analizi”, “İngiltere'de Staj, Eğitim ve İş İmkânları”, “Reggio Emilia ve Waldorf Eğitimleri”, “Çocuk Eğitiminde Müzik ve Dikkat Etkinlikleri” ile “Satranç Eğitimi” konularında seminerler verildi. Seminerler sonrasında tüm katılımcılara sertifika verildi.  

ÇİZGİ FİLM KARAKTERİ GARFIELD KOEG-II’ye RENK KATTI
Ünlü çizgi film karakteri Garfield’in Türkiye distribütörü Güloğlu Yayınları yetkilileri de KOEG-II katılımcılarıyla buluştu. Kostüm ve animasyon gösterileriyle dinleyicilerin ilgisini çeken Garfield, nisan ayında da Nevşehir’de olacak.  

Okul öncesi alanında çalışmaları ve ürünleri olan çeşitli yayınevlerinin de katıldığı Eğitim Günleri'nde katılımcılar yayınları inceleme ve yayınevi temsilcileriyle yüz yüze iletişim kurma imkânı da buldu.

OKUL ÖNCESİNDE EĞİTMEN EĞİTİMLERİ
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVSEM) ile Anne Baba Çocuk Okulu Psikolojik Danışma Merkezi arasında imzalanan eğitimde işbirliği protokolü uyarınca, okul öncesi alanda görevli öğretmenlere ya da görev alacak aday öğretmenlere yönelik “Eğitmen Eğitimleri”nin düzenleneceğinin de müjdesinin verildiği KOEG-II’de, tüm katılımcılara söz konusu eğitimler için %10 indirim çeki takdim edildi. 

Aşağıdaki başlıklar halinde açılması kararlaştırılan ve başvurularını ABÇ Okulu Psikolojik Danışma Merkezi’nin aldığı “Eğitmen Eğitimleri”ni başarıyla bitirenlere devlet üniversitesi onaylı sertifikalar düzenlenecektir: 
Montessori Eğitmeni Eğitimi     (Süre; 160 saat, 8 hafta sonu, 2 gün)
Oyun Terapistliği Eğitimi        (Süre; 20 saat, 1 hafta sonu, 2 gün)
Drama Eğitmeni Eğitimi        (Süre; 10 saat, 1 hafta sonu, 1 gün)
Orff (Ritim) Eğitmeni Eğitimi    (Süre; 10 saat, 1 hafta sonu, 1 gün)
Satranç Eğitmeni Eğitimi        (Süre; 10 saat, 1 hafta sonu, 1 gün)
Gelişim Testleri Uygulayıcı Eğitimi    (Süre; 10 saat, 1 hafta sonu, 1 gün)