KOAH Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Karaarslan, KOAH erken dönemde teşhis edilebilse, akciğer fonksiyonlarındaki daha ileri bozulmayı önlemek ve hastalığı durdurmak mümkün.
Yayınlanma tarihi: 03 Kasım 2015, Salı günü, saat: 08:10

Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) en belirgin özelliğinin ilerleyici nefes darlığı olduğunu belirterek, yaşam kalitesi üzerinde çok önemli etkileri olduğunu ve çok sayıda insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.

Karaarslan, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı; “Dünyada en çok ölüme neden olan 4. hastalık olmasına ve hastalığın yaygınlığının her yıl giderek artıyor olmasına karşın, hastaların ancak yüzde 10-25’inin henüz teşhis edilebilmiş olması ve teşhis edilenlerin de çok azının uygun tedavi alıyor olması kabul edilemez bir durumdur. Sorun, sigara içme yaygınlığı ve iç ortam hava kirliliğinin ileri boyutlarda olması ve sağlık sistemimizdeki yapısal sorunlar nedeniyle Türkiye’de daha ciddi boyutlardadır. Bir kişinin KOAH gelişimi konusunda risk altında olup olmadığını belirlemek oldukça kolay olmasına karşılık, KOAH erken dönemlerinde genellikle teşhis edilmemektedir. Oysa KOAH erken dönemde teşhis edilebilse, akciğer fonksiyonlarındaki daha ileri bozulmayı önlemek ve hastalığı durdurmak mümkündür. Hastalığın erken dönemde tanınması için, basit bir test olan Solunum Fonksiyon Testi (SFT) yeterli bilgiyi vermektedir. Solunum fonksiyon testlerinin kullanımının yaygınlaşması için, Dünya KOAH Gününde ülkemizde çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

Dünya KOAH Günü etkinliklerinin amacı, kamuoyunun, sağlık görevlilerinin ve yöneticilerinin konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi ve bu önemli halk sağlığı sorunu konusunda yetkililerin harekete geçmelerinin teşvik edilmesidir.”

Etiketler: mehmet akif karaarslan   koah  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki