KKTC: Türkiye'yi aldattık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı milletvekili Birikim Özgür, 'Türkiye bize 2013 - 2015 için 3 milyar TL verdi. Aldattık Türkiye'yi' dedi.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2015, Cumartesi günü, saat: 17:12

Bu yaşananlardan dolayı büyük rahatsızlık duyduğunu ifade eden Özgür, şunları söyledi:

"Benim milletvekili olduğum devlet, uluslararası bir anlaşma yapacak ve uygulanmadığı zaman da hiçbir şey olmamış gibi algılanacak. Toplum da siyasetçi de bunu zevk-i sefa şeklinde izliyor olacak. Hiç kılını kıpırdatmayacak. Bu bana garip geliyor."

İktdar Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Özgür, Kıbrıs'ta bir çözüm sonrasında yapacakları anlaşmalara atıf yaparak, "Kıbrıs Türk siyasetçileri olarak imza attığımız antlaşmaların arkasında olmalıyız" dedi. Türkiye'nin reformlar karşılığında KKTC'ye verdiği desteğin devam ettiğine işaret eden Özgür, "Reformları yapmayan Kıbrıs Türk tarafı, o parayı iç düzende kullandı" ifadesini kullandı.

KKTC medyasına konuşan Özgür şöyle devam etti:

"Ahde vefa diye bir şey var, çok ciddi bir sorun var. Bunu toplumun konuşması gerekiyor. Kimse parmağının arkasına saklanmasın. Programın katılmadığım noktaları olmasına rağmen ahlaken kendimi çok mutlu hissetmiyorum, dürüstçe ifade edersem rahat hissetmiyorum kendimi."

Türkiye'nin istediği reformları baskı olarak görmenin yanlış olduğuna dikkat çeken Birikim Özgür, "Bakın AB (Avrupa Birliği) de böyle yapıyor, kimseye karşılıksız bir şey vermiyor. Türkiye, her zaman yanımızda. Bizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Ama programların uygulanması noktasında, hedefe ulaşılması halinde para verilmeli. Reformların takibi yapılmalı" dedi.

2013 yılında Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik programa göre, kamu yönetimi ve maliyesinde, tarım, elektrik alanında reformların yapılması sözü verilmişti. 3 milyar TL veren Türkiye'nin Teknik Heyeti tarafından hazırlanan raporda, KKTC yönetimlerinin reformları yapmadığına dikkat çekildi. Rapor, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a da sunuldu.

Etiketler: KKTC   Türkiye   aldattık  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki