Sorgun Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlen organizasyonla Belediye hizmet binası altında kan bağışlarını kabul eden ekipler, bir günde 50 ünite kan topladı. Belediye personellerinin ilgi gösterdiği kan bağışına Osmanlı Ocakları Sorgun Şubesi de destek verdi.

Yozgat Kan Bağışı Merkezi’nde görevli Dr. Serdal Uzun, düzenli olarak Sorgun’a  geldiklerini ve Sorgunlu bağışçılardan memnun olduklarını söyledi. Dr. Uzun, "Sorgunlu vatandaşlarımız kan bağışı konusunda duyarlı. Düzenli olarak kan veren vatandaşlarımız var. Duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.

"SAĞLIKLI DEĞİLSENİZ KAN VERMEK FAYDADAN ÇOK ZARAR VERİR"
Kan bağışı ile ilgili bilgiler de veren Dr. Serdal Uzun, kan bağışında bulunmak isteyen her vatandaştan bağış almadıklarını, kan verebilmenin de şartları olduğunu ifade etti. Kan bağışını kabul etmeden önce personel tarafından bağışçılara çeşitli sorular yöneltilerek form imzalatıldığını dile getiren Dr. Serdal Uzun, “Yöneltilen soruları bağışçılarımızın doğru yanıtlaması gerekmektedir. Çünkü eğer sağlıklı değilseniz kan vermek size faydadan çok zarar verebilir. Kişide yorgunluk, stres, yüksek tansiyon gibi durumlar meydana gelebilir. Diyabet, kalp gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler kan verme konusunda hassas olmalıdır. Çünkü bu hastaların vücutları kan üretimini sadece kendilerine yetebilecek kadar üretebilir. Bulaşıcı hastalık geçirmiş olanların da kan vermeleri sakıncalı. Yararlı olayım derken zarar verici olur. Bunun haricinde kan vermenin bir zarar yoktur" diye konuştu.

"KAN BAĞIŞI KALP KRİZİ İHTİMALİNİ YÜZDE 90 AZALTIR"
Her sağlıklı insanın kan vermesi gerektiğinin altını çizen Dr. Serdal Uzun, kan vermenin faydalarını da şöyle sıraladı: “Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine anında vücuttan genç hücreler dolaşıma katıldığı için bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.”

"BAĞIŞINIZ ÇOK İNSANCIL VE ONURLU BİR DAVRANIŞTIR"
Kan bağışçısının her kan verdiğinde AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz (Frengi) kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlandığını da vurgulayan Dr. Serdal Uzun, kan verebilecek sağlıklı vatandaşlara seslenerek, şunları söyledi: "Kan yapay olarak üretilmeyen ve kaynağı sadece insan olan bir sıvıdır. Yeni doğan ve kanının değişmesi için kana ihtiyacı olan hemofilili ve talasemili hastalarımız, açık kalp ameliyatı geçirecek insanlarımız, trafik kazalarında yaralanan vatandaşlarımızın sizlerin bağışlayacağı kana ihtiyaçları vardır. Onlara ancak sizler hayat verebilirsiniz. Çünkü kan hayattır. Kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınızın çok insancıl ve onurlu bir davranış olduğunu unutmayın. İhtiyacı olanlara hemen yardımcı olabilmek için kan bağışına önem verilmesini istiyoruz. Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi herkesi gönüllü kan bağışçısı olmak için Türk Kızılayı'na kan bağışında bulunmaya çağırıyoruz.”