Kırsala yatırıma destek

Yozgat'ta önceki yıllarda tarıma dayalı yatırım projesi hazırlayıp, yatırıma dönüştüren 47 işletme sahibine 14 milyon lira civarında hibe desteği verilirken, bu yıl 23 proje daha bakanlıktan onay aldı.
Yayınlanma tarihi: 29 Nisan 2015, Çarşamba günü, saat: 10:36

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta kırsal bölgelere yatırım yapmak isteyen işletmeciler tarafından hazırlanan projelerden uygulanabilir olanlara verilen mali hibe desteğinden bu yıl 23 işletme yararlanacak. 

Yozgat'ta doğal kaynaklarla birlikte çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretimle birlikte tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen mali hibe desteğinden 2009-2014 yılları arasında 47 proje sahibi yararlandı. Hazırlanan projelerin yatırıma dönüştürülmesiyle birlikte bakanlık tarafından bu işletmelere yaklaşık 14 milyon lira hibe desteğinde bulunuldu. İşletmeye açılan yatırımlarda yaklaşık 250 kişinin istihdam edildiği kaydedildi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu yıl 29 projenin hazırlandığını söyledi. Özdemir, hazırlanan 29 projenin İl Değerlendirme Kurulu tarafından incelendikten sonra 6'sının uygun bulunmadığını hatırlatarak, ''Bakanlığımıza gönderdiğimiz 23 projenin tamamı ise onaylanmıştır. Onaylanan bu projelerin sahipleriyle protokol imzalandıktan sonra kırsal alanda yatırıma geçilecektir'' dedi.

Özdemir, proje sahipleriyle yapılacak sözleşme sonrasında il genelinde 10 bitkisel ürün işleme ve depolama, 10 adet çelik silo ve 3 adet de natif enerji üretim tesisinin kurulacağını anlattı. Özdemir, ''Çiftçimize natif gelir kaynaklarının oluşturulmasına yönelik olarak planlanan yatırımlar, kırsaldan şehre göçü de büyük oranda durduracaktır. Aynı zamanda tarımsal yatırım kapasitesi güçlendirilirken, yatırımların hayata geçirilmesinde kullanılacak işgücü ve yaratılacak istihdam ile il ekonomisine de ciddi katkılar sağlanmış olunacaktır'' diye konuştu.

Yozgat, kırsal alanda kurulacak yatırımlara yönelik hazırlanan ve onaylanan proje ile yurt genelinde projesi onaylanan iller arasında ilk sıralarda yer aldı. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı bölgesinde yer alan Yozgat'ın 23 projesi onaylanırken Kayseri ve Sivas illerinin 18'er projesine onay verildi. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: kırsal   alan   yatırım   ekonomi   gıda   tarım   ziyaattin özdemir  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki