Kırsala yatırıma destek devam ediyor

Yozgat'ta önceki yıllarda tarıma dayalı yatırım projesi hazırlayıp, yatırıma dönüştüren 47 işletme sahibine 14 milyon lira civarında hibe desteği verilirken, 9'uncu etap kapsamında yatırım onayı verilen 13 projenin yatırım süresi uzatıldı.
Yayınlanma tarihi: 19 Ekim 2015, Pazartesi günü, saat: 15:52

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta kırsal bölgelere yatırım yapmak isteyen işletmeciler tarafından hazırlanan projelerden uygulanabilir olanlara verilen mali hibe desteği devam ediyor. Önceki yıllarda tarıma dayalı yatırım projesi hazırlayıp, yatırıma dönüştüren 47 işletme sahibine 14 milyon lira civarında hibe desteği ödemesi yapıldı, 9'uncu etap kapsamında yatırım onayı verilen 13 projenin yatırım süresi uzatıldı.

Yozgat'ta doğal kaynaklarla birlikte çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretimle birlikte tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen mali hibe desteğinden 2009-2014 yılları arasında 47 proje sahibi yararlandı. Hazırlanan projelerin yatırıma dönüştürülmesiyle birlikte bakanlık tarafından bu işletmelere yaklaşık 14 milyon lira hibe desteğinde bulunuldu. İşletmeye açılan yatırımlarda yaklaşık 250 kişinin istihdam edildiği kaydedildi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu yıl 29 projenin hazırlandığını söyledi. Özdemir, hazırlanan 29 projenin İl Değerlendirme Kurulu tarafından incelendikten sonra 6'sının uygun bulunmadığını hatırlatarak, ''Bakanlığımıza gönderdiğimiz 23 projenin tamamı ise onaylanmıştır. Onaylanan bu projelerin sahipleriyle protokol imzalandıktan sonra kırsal alanda yatırıma geçilecektir'' dedi. 

Özdemir, proje sahipleriyle yapılan sözleşme sonrasında il genelinde 10 bitkisel ürün işleme ve depolama, 10 adet çelik silo ve 3 adet de natif enerji üretim tesisinin kurulmasına yönelik yatırım aşamasına geçildiğini anlattı. Özdemir, ''Çiftçimize natif gelir kaynaklarının oluşturulmasına yönelik olarak planlanan yatırımlar, kırsaldan şehre göçü de büyük oranda durduracaktır. Aynı zamanda tarımsal yatırım kapasitesi güçlendirilirken, yatırımların hayata geçirilmesinde kullanılacak işgücü ve yaratılacak istihdam ile il ekonomisine de ciddi katkılar sağlanmış olunacaktır'' dedi.

Özdemir, 'Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi' ile ilgili tebliğ kapsamında geçen yıl uygulamaya konulan 9'uncu etap ekonomik yatırım projelerinin 1 Aralık 2015 olan tamamlanma tarihinin 3 Mayıs 2016 tarihine kadar uzatıldığını ifade etti. Özdemir, ''9'uncu etap kapsamında 9 adet Tohum İşleme Tesisi, 4 adet Çelik Silo ve 2 adet Güneş enerjisi sistemi olmak üzere toplam 13 adet Ekonomik Yatırım Projesi devam etmektedir. 2 proje tamamlanarak ödeme talepleri Bakanlığımıza gönderilmiştir. Söz konusu projelerin toplam maliyeti 19 milyon 38 bin liradır. Bakanlığımız tarafından bu yatırımlar için 9 milyon 519 bin lira hibe desteği verecektir. 10'uncu etap kapsamında 8 proje devam etmektedir. Bu projelerinde toplam tutarı ise 10 milyon 894 bin lira olup, 5 milyon 447 bin lira hibe desteği verilecektir'' diye konuştu.

Yozgat, kırsal alanda kurulacak yatırımlara yönelik hazırlanan ve onaylanan proje ile yurt genelinde projesi onaylanan iller arasında ilk sıralarda yer aldı. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı bölgesinde yer alan Yozgat'ın 23 projesi onaylanırken Kayseri ve Sivas illerinin 18'er projesine onay verildi.

Etiketler: ziyaattin özdemir   kırsal   yatırım   destek   hibe  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki