Kırsala yatırıma 47 milyon lira destek

Yozgat'ta kırsal alanlara yapılmak üzere hazırlanan yaklaşık 232 milyon lira proje tutarı bulunan 256 projeye TKDK tarafından 131 milyon lira hibe destek öngörüldü, 47 milyon liralık ödeme yapıldı, işletmeye açılan yatırımlarda 655 kişi istihdam edildi.
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2015, Pazartesi günü, saat: 09:41

Türkiye'nin en fazla göç veren illeri arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta istihdama yönelik yatırımların desteklenerek, göçün önüne geçilmesine çalışılıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından, 2011 yılından bu güne kadar 232 milyon lira proje tutarı bulunan 256 projeye 131 milyon lira hibe destek öngörüldü, işletmeye açılan yatırımlarda 655 kişinin istihdam edildi.

Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Selim Türker, uygun bulunan 256 proje sahibi ile sözleşme imzalayarak, toplam yatırım tutarı yaklaşık 232 milyon lira olan bu projelere yaklaşık 131 milyon lira destek kararının çıktığını, bunun 47 milyon lirasının başvuru sahiplerinin hesabına yatırıldığını söyledi. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte bu tutarın artacağını da vurgulayarak, verdikleri destekle bugüne kadar işletmeye açılan işletmelerde 655 kişinin istihdam edildiğini, tesislerin yan işletmeleri ve işletme sahiplerinin de dikkate alındığında istihdamın daha da fazla olduğunu ifade etti.

"HAYVANCILIK GELİŞİYOR"
Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat'ta son yıllarda hayvancılık sektörünün de önemli bir ivme kazandığına dikkat çeken TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, bugüne kadar il genelinde 73 süt üreten, 26 et üreten olmak üzere toplam 99 hayvancılık projesinin desteklendiğini söyledi. Türker, ''99 hayvancılık projesinin toplam yatırım tutarı yaklaşık 198 milyon lira olup, 116 milyon lira destek kararı çıkmıştır. 41 milyon lira yatırımcılarımızın hesabına yatırılmıştır'' dedi. 

Bugüne kadar hazırlanan projelerin önemli bölümünü hayvancılık sektörünün oluşturduğuna da vurgu yapan Türker, süt üretim tesislerinde maksimum kapasitenin 120 baş, besicilik tesislerinde ise maksimum kapasitenin 250 baş besi hayvanı olduğunu bildirdi. İlan edilen son çağrı döneminde teslim edilen 50 projeden 5 tanesinin mevcut işletme olduğunu, 45'ini ise yeni işletmenin oluşturduğuna dikkat çeken Türker, yeni projelerin uygun bulunup hayata geçmesi durumunda, Yozgat il genelinde günlük 120 ton, yıllık 43 bin ton süt üretiminde artış olmasının beklendiğinin altını çizdi. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: selim türker   yozgat   tkdk  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki