Kırmızı mercimek ekim alanı genişletilecek

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, kırmızı mercimek üretiminin artırılmasına yönelik başlattıkları çalışma kapsamında önümüzdeki yıldan itibaren ekim alanlarının daha da artırılacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:22

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, son dönemlerde üretiminde ciddi oranda gerileme yaşanılan kışlık kırmızı mercimek ekiliş alanlarını genişletmek üzere başlattığı çalışmaları masaya yatırıp, ilçe müdürlükleri ile Targel personeli bilgilendirdi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzman personeli Dr. Muzaffer Avcı, Dr. Abdulkadir Aydoğan ve Yayım Koordinatörü Musa Karaçam da katıldı. Toplantının açılışında konuşan İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2004 yılında 480 bin ton olan kırmızı mercimek üretiminin 395 bin tona kadar gerilediğine dikkat çekerek, iç piyasa talebinin karşılanmasına katkıda bulunmak üzere Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yaparak, geçtiğimiz yıl Ekim ayı içerisinde deneme amaçlı ekiliş yapıldığını hatırlattı. Yozgat il genelinde yeşil mercimek üretiminin yaygın olmasına karşın, kışlık kırmızı mercimek ekiliş alanlarının ülke genelinde olduğu gibi çok gerilemiş olduğunun altını çizen Özdemir, yurt genelinde yeşil mercimek üretiminde 3’üncü sırada olduklarını kaydetti. Kırmızı mercimek üretiminde Yozgat’ın çok gerilerde olduğuna vurgu yapan Özdemir, önceki yıl 650 dekar alanda kırmızı mercimek ekiminin yapıldığını, bunun yetersiz olduğunu bildirdi. Özdemir, kırmızı mercimek talebini karşılamak üzere hazırlanan proje kapsamında geçtiğimiz yıl Ekim ayı içerisinde 10 dönümlük alanda deneme amaçlı ekim yapıldığını, 5 dönüm alanda normal, 5 dönüm alanda ise anıza doğrudan 4 çeşit kırmızı mercimek ekiminin gerçekleştirildiğini söyledi. Özdemir, kırmızı mercimek üretiminin artırılmasına yönelik başlattıkları çalışma kapsamında, önümüzdeki yıldan itibaren ekim alanlarının daha da artırılacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda daha sonra, Yozgat Baklagil Yayım Projesi, yeni geliştirilen baklagil çeşitleri ile baklagil üretiminin hububat üretiminde verim ve üretime etkileri, anıza toprak işlemesiz olarak yapılan hububat-baklagil ekim nöbeti sisteminin verime katkıları ile araştırma sonuçları hakkında sunum ve bilgilendirme yapıldı. 

Seyfi Çelikkaya

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki