Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Yozgat'ın ortak değeri ve belki de unutulmaya yüz tutmuş, sadece sözde ismi yaşatılan 'Kınalı Hasan'ın heykelini Yozgat girişine dikecek.

Kentin girişine 14 ilçe adına şehitleri temsilen 14 büyük bayrağı göndere çektiklerini anımsatan Arslan, "Bayraklarımızın çevresinde çeşitli düzenlemeler yapacağımızdan bahsetmiştik. Tabi ki o tepe vesilesiyle orada yapacağımız düzenlemelerle şehitlik kavramını yaşatmak istiyoruz, şehitlik kavramına dikkat çekmek istiyoruz, şehitlik kavramını insanlarımız her yönüyle orada görsün kavrasın istiyoruz. 

Bu manada ortak değerlerimize sahip çıkmamız gerekir. Yozgat tarihine baktığımızda da Kınalı Hasan isminin çok önemli bir ortak değer olduğunu gördük. Kınalı Hasan ifadesi, kişiliği şehitlik kavramıyla özdeşleşmiş son derece önemli bir isim olarak karşımıza çıktı ve bu ortak değeri yaşatmak adına Şuheda Tepesi verdiğim bölgede Türk Bayraklarının olduğu bölgede Kınalı Hasan'ın da bir heykelini yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Arslan, manevi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti; “O'nu gelecek kuşaklara taşımak istiyoruz, gelecek kuşaklara hatırlatmak istiyoruz. Kınalı Hasan Sorgun'ludur, Sorgun Yozgat'tır, Yozgat Sorgun'dur, biz birbirimizden ayrılamayız bütün ilçelerimizle beraber. 

Bunlar aynı zamanda Yozgat'ın ortak değeridir. Ve bu ortak değeri diğer şehitlerimizle birlikte yaşatmak istiyoruz. Başka şehitlerle ilgili olarak da değişik çalışmalar yapılacak, kitabeler olacak, heykeller olacak. 

Ama Kınalı Hasan son derece önemli bir ortak değerimizdir ve biz o ortak değeri o bölgede yaşatmak gelecek kuşaklara hatırlatmak ve gelecek kuşaklara taşımak istiyoruz.”