Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ta 2 yıl öncesine kadar hizmet veren Doğumevi binasının "çürük olduğu" gerekçesiyle yıkım kararı verilmesine tepki gösterdi.

CHP milletvekili Keven, Yozgat'ta Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin 2004 yılından beri hizmet verdiğini, fakat 2017 yılında Yozgat Şehir Hastanesi'nin açılmasından sonra doğumevinin buraya taşındığını belirtti.

Milleetvekili Keven, "Mühendislik ekonomisine göre bir binanın ekonomik ömrü en az 50 yıldır. Devletin parası bu kadar ucuz mu?" ifadelerinde bulunarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ve Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç sorular yöneltti.

2004 yılında faaliyete geçen ve 2016 yılında boşaltılan binanın henüz 20 yıllık bir yapı dahi olmadığına değinen Keven, binanın "çürük" çıkması sonucu, "yüklenici firmaya ve denetleyen kuruma" cezai yaptırımda bulunulup bulunulmadığını sordu.

Keven'in Yozgat Valisi'ne ve Sağlık Bakanı'na yönelttiği o sorular şöyle: "Bozok Üniversitesi'nden alınan rapora göre binanın çürük çıktığı söyleniyor. Peki bu durumda Sağlık Bakanı’na soruyorum.;

Bir kamu binasının ekonomik ömrü sizce kaç yıldır? Bu bina eğer çürük ise binayı yapan yüklenici firmaya ve denetleyen kuruma bir yaptırımda bulunuldu mu? Bir kamu hastanesinin çürük inşa edilmesinin cezai yaptırımı olmayacak mı? Kamunun milyonlarca lirası heba edildi bunun hesabını kim verecek? Bu binanın arsası ne olacak nasıl değerlendirilecek? Kamuoyu bilgilendirme bekliyor".