Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven üreticilerin ayçekirdeğine yapılan ithalatlardan dolayı alıcı bulunamamasına tepki gösterdi.  

“Ayçekirdeği üreticileri geçen sene 5 liraya ürün satarken bu sene Çin'den yapılan ithalattan dolayı alıcı bulamadıklarını TMO'nun da alım yapmadığını ifade ettiler. 2017 yılında 29 bin ton ayçekirdeği ithal edildi. 2018 yılında sadece ilk 8 ayda 61 bin ton ayçekirdeği ithal edildi. Çin'den ithal getirilen ayçekirdeği yerli üreticinin ürününü satamamasına neden oldu. Tarımı topyekûn ithalata boğan siyasi iktidar çiftçiye "sen üretme ben ithal ederim" diyor!

Başı sıkışınca yerli ve millilik söylemine başvuran siyasi iktidar yerli üretimimizi ve kendi çiftçimizi ithale ezdirmiştir. Tarımı ithalata boğarak, çiftçiyi kaderine terk ederek yerli ve milli olunmaz” dedi.

Milletvekili Keven Toprak Mahsulleri Ofisi’nin üreticinin elinde kalan ay çekirdeğini alarak çiftçinin kara gün dostu olduğunu göstermesi gerektiğini ayrıca ülke tarımının da ithalata karşı korunması gerektiğini belirtti.

Milletvekili Keven, Yozgat genelinde Tarım Kredi Kooperatifi'ne kayıtlı çiftçilerin bu yıl içinde toplam 25 milyon 126 bin lira tutarında borcunu erteletmek zorunda kaldığını söyledi.

Ayrıca çiftçilerin git gide yoksullaştığının ve borçlarını ödeyemez hale geldiğinin altını çizen Keven, Yozgat ilinde Tarım Kredi borcundan dolayı 194 dosyanın icra takibinde olduğunu belirtti.

“Siyasi iktidar tarafından ekonomi her ne kadar yolunda diye söylense de ülke gerçekleri bundan pey uzak. Tarımda girdi maliyetlerine, gübreye ve mazota yapılan zamlar çiftçimizin belini bükmüştür. Diğer yandan ithalat politikası sonucu çiftçilerimiz ürününü ya satamamakta ya da aşırı düşük fiyata alıcı bulmaktadırlar, bunun sonucunda da zarar etmekte ve borçlarını ödeyemez duruma düşmektedirler. Siyasi iktidar ithalata bir son vermeli ve ülke tarımının sorunlarıyla ilgilenmelidir” diye tepki gösteren Keven buğdaydan çerezlik ay çekirdeğine varana dek neredeyse bütün tarım ürünlerinin ithal edildiğini ve bunun sonucunda da kendi çiftçimizin zor günler geçirdiğini söyledi.

Son günlerde özellikle ay çekirdeği üreticisinin Çin’den yapılan ithalattan dolayı ürününü satamadığını ve yetkililerinde bu mağduriyeti görmezden geldiğini söyleyen Keven, “Çerezlik ay çekirdeğinin ne gibi stratejik bir önemi vardı da 61 bin ton ürün ithal ettiniz?” diye sordu.