Kazdıkça tarih fışkırıyor

Sorgun ilçesinin Peyniryemez Köyü yakınlarındaki Çadırhöyükte 1994 yılından itibaren başlanılan kazı çalışmaları devam ederken, yürütülen kazılarda elde edilen bulgular tarihin gizemli kesimlerinin gün yüzüne çıkmasına vesile oluyor.
Yayınlanma tarihi: 20 Temmuz 2015, Pazartesi günü, saat: 21:47

Yozgat'ın Sorgun ilçesinin Peyniryemez Köyü yakınlarındaki Çadırhöyükte 1994 yılından itibaren başlanılan kazı çalışmaları devam ederken, yürütülen kazılarda elde edilen bulgular tarihin gizemli kesimlerinin gün yüzüne çıkmasına vesile oluyor.

New Hampshire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gregory M'Mahon başkanlığında 63 kişiden oluşan ekip tarafından yürütülen kazı ve temizleme çalışmalarında bu güne kadar elde edilen bulgular sonucunda bölgenin Kalkolitik, Bizans, Tunç, Demir, Hitit dönemlerinde yerleşim alanı olarak kullanıldığı belirlendi. Kazı Başkanı M'Mahon, bu bulguların Çadırhöyük'te en az 6-7 medeniyetin yaşamış olduğunu gösterdiğini, MÖ 5000'li yıllardan beri 5 medeniyetin bölgede yaşadığının belirlendiğini söyledi. 1927 - 1935 döneminde Alman Wonder Osten tarafından bölgede ilk yüzey araştırması ve kazı çalışmalarının yapıldığını ifade eden M'Mahon, 1993'te yüzey araştırmalarına başladıkları bölgede kazıların ise 1994'ten itibaren devam ettiğini anlattı. Kazılarda çanak, çömlek, kemik, ocak, eski Tunç çağına ait mimari kalıntılar, surların bulunduğunu kaydeden M'Mahon, ''Burada Demir Çağı'na ait bir açmamız var, endüstriyel bir yer. Tepede ise Bizans kalıntılarının içerisinde ahırlar var, çok hayvan kemikleri bulduk. MS 11. yüzyılda höyüğün terk edildiğini gördük. Burada bulduğumuz tarihi eserleri, külleri, önemli tozları poşetleyip, köydeki kazı evine götürüyoruz.
Orada temizleyip, konservasyon işleminin ardından numaralayarak müzeye teslim ediyoruz'' dedi. 

Çadırhöyük'ün 7 katmandan meydana geldiğini, her katmanın farklı kültürün izlerini taşıdığına vurgu yapan M'Mahon, ''Açmalardaki sikkeler, üzerinde tarih bulunduğu için çok önemli. Geçen yıl açmalarda rastladığımız en önemli bulgu surlardır. Güney bölgesinde kalkolitik açmalar yapan ekibimiz 5 bin yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz boğa heykelciği buldu. Dolayısıyla, burada rahatlıkla 5 bin yıllık bulgulara rastladık, diyebiliriz. Güney açmalarında küp içinde bulduğumuz mezarlar ise buranın kutsal bir yer olduğunu gösteriyor. Buradaki çalışmalarımızın yaklaşık 25 yıl daha süreceğini tahmin ediyoruz'' diye konuştu. 
Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: kazı   tarih  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki