Yozgat'ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünden başlayıp Çorum’un İncesu köyünde biten yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki Kazankaya Kanyonu turizme kazandırılacak.
 
İçerisinde barındırdığı kuş ve bitki türlerinin yanı sıra mağara, M.Ö. 2. Yüzyıldan kalan tarihi sur ile Hititlere ait kalıntıların bulunduğu Kazankaya Kanyonu’nu turizme kazandırmak için harekete geçildi.
 
Vali Kemal Yurtnaç, kanyonu tanıtmak amacıyla, bazı kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensuplarına yönelik hafta sonu bir gezi düzenledi.
 
Kanyon’da yaklaşık 5 kilometre yürüyüş yapan Vali Yurtnaç, Türkiye’nin her tarafının güzel olduğunu, Yozgat’ın güzelliklerinin de görülmesi gerektiğini söyledi.   
 
Yozgat’ı spor, doğa ve kongre turizm şehri yapacaklarını belirten Vali Yurtnaç, “Yozgat için hedef koyduk. O hedeflerimizden bir ayağı da Kazankaya Kanyonu. Kanyonun şuanda çok doğal hali var. Bunun biraz törpülenmesi gerekiyor. Yaya yolları yapılacak, suyun içerisine gireceksiniz. Türkiye’nin birçok doğaseveri var, doğa yürüyüşleri yapanlar var. Ankara’ya ve Kayseri’ye yakınlığı bir fırsat.” dedi.

Kanyonun mutlaka keşfedilmesi gerektiğini ifade eden Vali Yurtnaç, “Yozgat Valiliği olarak bu doğal tarihi değerimizi Türkiye’nin gündemine getireceğiz. Müdür arkadaşlarımızla, basın mensubu arkadaşlarımızla, sivil toplumdaki arkadaşlarımızla burayı ziyaret ettik. İnanıyorum ki, yaz aylarında burası çok daha dolu çok daha coşkulu olacak. Ama biz acil olarak buradaki ufak tefek dönüşleri yapacağız ve burayı turizme açacağız.” diye konuştu.