Kazankaya Kanyonu Turizme açılıyor

Aydıncık ilçesinden başlayıp, Çorum'un İncesu ilçesine kadar uzanan, ortasında Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek Irmağının geçtiği toplam 12 kilometre uzunluğundaki Kazankaya Kanyonunun turizme kazandırılabilmesine yönelik projelendirme çalışmalarına hız verildi.
Yayınlanma tarihi: 17 Mart 2015, Salı günü, saat: 10:43

Yozgat'ın Aydıncık ilçesinden başlayıp, Çorum'un İncesu ilçesine kadar uzanan, ortasında Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek Irmağının geçtiği toplam 12 kilometre uzunluğunda ki Kazankaya Kanyonunun turizme kazandırılabilmesine yönelik projelendirme çalışmalarına hız verildi.

Aydıncık Kaymakamı Sinan Başak, ilçenin yerel değerleri kullanılarak ekonomik yönden güçlenebilmesi için yapılan saha taraması sonucunda tarım ve turizm varlıklarıyla ilgili yerel değerlerin altyapı olarak iyileştirilmesi yönünde bir karara vardıklarını söyledi.

Aydıncık ilçesinin turizmden pay alabilmesi için ortasından Çekerek Irmağı'nın geçtiği, Çorum İncesu'ya kadar uzanan Kazankaya Kanyonu'nun devreye sokulması gerektiğinin altını çizen Kaymakam Başak, bir doğa harikası olan kanyonun Çorum Alacahöyük, Hattuşaş ile birlikte Tokat Ballıca mağarasına da yakın olmasının avantaj olduğuna dikkat çekti. Kaymakam Başak, ''Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek Irmağı Kazankaya Kanyonunu ortadan ikiye bölmekte, kanyon içerisinde Bizans ve Roma dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Kazankaya Kanyonunu turizme kazandırabilmek için AB projeleri hazırlattırıyoruz. Proje çalışmaları tamamlanıp, onaylanmasının ardından çalışmalara başlanılacaktır'' dedi.

Hazırlanan proje kapsamında Kanyon'a bir taraftan girip, diğer taraftan çıkılabilecek şekilde bir yol düzenlemesi ve yol üzerinde dinlenme alanlarının oluşturulacağını kaydeden Kaymakam Sinan Başak, ''Sportif faaliyetlere çok uygun olan kanyon içerisinde rahatlıkla trekking, rafting ve dağcılık sporları yapılabilir. Aynı zamanda doğa harikası bir yer burası. Kanyona girdiğimiz zaman balık, tavşan, tilkinin yanı sıra buraya özgü su samuru, kartal, akbaba gibi hayvanlara da rastlayabiliriz. Gerçekten çok güzel bir yer. İnşallah burayı daha güzel yapıp, hem yurt içi hem yurt dışı turistleri buraya getirip, ilçe ekonomisiyle birlikte ülke ekonomisine de bir katma değer sağlamayı düşünüyoruz'' diye konuştu. 

Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: kazankaya   kanyon   aydıncık   kaymakam   sinan başak   rafting    
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki