Yozgat'ın ilk bayan sürücülerinden 62 yaşındaki Hanife Uçar, 30 yıldır araç hatasız kullandığı otomobiliyle dikkat çekiyor, erkek sürücülere adeta taş çıkarttırıyor.

Bugüne kadar herhangi bir trafik kazasına karışmayan 4 çocuk annesi Hanife Uçar'ın trafik cezası da bulunmuyor. 1990 yılında ehliyet sahibi olan ve sıfır otomobil alarak Yozgat trafiğine çıkan Hanife Uçar, otomobilin her türlü bakımını da kendisi yapıyor. Trafik kurallarına harfiyen uyan ve büyük bir ustalıkla otomobilini kullanan Uçar, trafik polisleri tarafından da takdir ediliyor. Yozgatlı erkek sürücülerde Hanife Uçar’ı cesaretinden dolayı kutlayarak, bayan sürücülerinde trafikte çoğalmasını gerektiğini söylediler. 

1985’te köyde traktör kullandığını ve çift sürdüğünü belirten Uçar, ''Daha sonar şehre taşındık ve özel işlerimde kullanmak üzere 1989’da sıfır otomobil aldım, halen onu kullanıyorum. Arabamın bakımlarının bir çoğunu kendim yapıyorum. Arabanın neresinde neyi var, motorundan al tekerine kadar biliyorum. Yağını suyunu değiştiriyorum, hiç kimseye bir şey yaptırmam, kendim yaparım. Yaptırmak zorunda kalırsam da sanayide iş bitene kadar ustanın başında beklerim'' dedi. 

Otomobili ile sadece kendi işinde kullandığını kaydeden Uçar, trafikte otomobil kullanan bayanların çoğalmasının trafikteki düzeni de rahatlatacağına inandığını belirtti. Bayan sürücülerin daha dikkatli olduğunu savunan Uçar, ''Kızımda otomobil kullanıyor ama çevreden çekiniyor, fazla cesur değil. Bayanlar araç kullansın, erkeklerde bayanlara saygı göstersinler'' diye konuştu. 

Uçar, otomobilini sadece Yozgat'ta kullanmadığını zaman zaman çevre illere de gidip geldiğini sözlerine ekledi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya