Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Fabrikasında çalışanlar öğle yemeğinde Ak Parti Gurup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ile bir araya geldi. 

Yemek öncesinde Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Şeker sektörünün içinde bulunduğu sorunları, Şeker Kuruluna uzun süredir atama yapılamadığını ve dolayısı ile şeker sektöründe Pancar kotası gibi sorunların Bakanlık ve Mecliste gündeme getirilerek çözülmesi için dilek ve temennilerini iletti. 

Başkan Akay konuşmasında; “Pancar tarımı, pancar ürünü orta Anadolu için çok önemli. Kayseri Şekerin Faaliyet yürüttüğü alan için çok önemli. Başka bölgelerde çiftçilerin natif ürünleri vardır ama ,bu bölgede para kazanacakları natif ürün malesef yok. Bu konuya hassaten sizin özel her zaman gösterdiğiniz yakın ilginizi tekrardan seferber etmenizi , yakın ilgi ve alaka göstermeniz bizleri de mutlu edecektir. 

Çalışanımızı ,çiftçimizi mutlu edecek çözümler üretme konusunda yardım etmenizi talep ediyorum. Buraya kadar zahmet ettiniz. Buraya kadar zahmet etmeniz bizim hem çiftçimize ,hem kuruluşlarımıza hem de çalışanlarımıza verdiğiniz bir değerin ifadesi onun için hassaten çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Ak Parti Gurup Başkan Vekili Mustafa Elitaş Türkiye’de Şeker Sektörünün sorunları ile yıllardan beri uğraştığını belirterek sorunları yakından takip ediyoruz. 2006-2007 yıllarında biz 2 şeker fabrikasının toplam kapasitesinin, Türk Şekerin imkanlarından yararlanarak,70 bin ton şeker üretimine eş değer pancar verdik. Yani yıllık 500 bin tona yakın pancar kotasını artırdık. Ama o dönemdeki idare üretimi gerçekleştiremediğinden dolayı 70.000 tonu hem Boğazlıyan ,Hem Kayseri Şeker Fabrikasının kotası başka şeker fabrikasının kotasına gitti. Almak için çok gayret ettik. Şimdiki Cumhurbaşkanımız, O dönemdeki Başbakanımız, talimat verdi gidin beraberce bu kota işini halledin çünkü bir haksızlık var, Orada haksızlık olduğu iddia ediliyor. Bu iki bölgenin, pancar kotasını artırın dedi. Artırdık ama maalesef başka şeylerle uğraşan yönetim Bizim aldığımız pancar kotasını ertesi sene başka şeker fabrikalarına devretmek mecburiyetinde kaldı. 

2010 yılına geldiğimizde bankalardan kredi dilenen başka bir fabrikanın % 7 ile aldığı kredi faiz oranlarını ,burası % 17 – 18 ile kullanmak mecburiyetinde kaldı. Neden böyle farklı şekilde verdiniz, Bu fabrikayı bu şekilde bitirirsiniz diye söylediğimizde Kayseri’deki 4.500.000 m2 araziye göz diken bir sermaye sınıfı vardı. Kayseri’de biliyorsunuz Şehrin göbeğinde 4.500.000 m2 lik bir arazi var .Herhâlde şimdi o arazinin değeri m2 si 1.000 TL den aşağı etmez. Kayserinin en güzel yeri. Ortağı olduğu bir araziye el koyabilmek için , zor durumda kalmış olan fabrikaya kredi vermek için yarışıyorlardı .Niye böyle yapıyorsunuz ya batarsınız ya da batırırsınız orayı dediğimizde o arazi yeter diyorlardı. 

Neyse o günlerden bu günlere geldi. Bu şartlarda baktığımızda Kayseri Şeker Fabrikası artık yatırım yapabilir güvenli bir kurum ve şirket haline geldi. 

Biz 80.000 çiftçinin hakkını korumak , Onlara varsa bir haksızlığı önlemek üzere seçildiğimize inandık. Çünkü o insanların Hakkını ,hukukunu onların kaybolan imkanlarını korumak bizim birincil derecede görevimiz , sorumluluğumuz ve vebalimiz. Şuna üzülüyorum 80.000 çiftçi Kırşehir’in Yozgat, kayseri, Sivas’ın bir bölgesi bu çiftçi kardeşlerim bu fabrikanın sahibi olduğunun farkında değil. Sadece onlar kendilerine verilen küspe, erken ödenen paradan mutlu oluyorlar. Bakın çok önemli bir değer büyük bir iktisadi kıymet. Bu iktisadi kıymetin tek sahibi bu bölgelerde yaşayan çiftçidir. O Çiftçiler bu fabrikalarına sahip çıkmalıdırlar. Biz ne zaman büyük bir topluluğun imkanları haksız, hukuksuz şekilde zorla ellerinden alınıyorsa karşılarında dururuz” dedi. 

Kayseri Şeker’in Boğazlıyan Fabrikasına gelişte çiçeklerle karşılanan Elitaş’a Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı tarafından çalışanlar adına ve 15 Temmuz darbe girişimi esnasındaki dik duruşundan dolayı Özel işlemeli Türk Bayrağı takdim edildi.