Kayıp-kaçak şebekesi işbaşında

Dolandırıcıların yeni gözdesi kayıp-kaçak kesintileri oldu. Tüketiciyi telefonla arayıp, kesintilerini geri alabileceklerini söyleyen vurguncular, çağrı merkezi bile kuruyorlar
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2015, Cumartesi günü, saat: 00:38

Dolandırıcıların yeni gözdesi kayıp-kaçak kesintileri oldu. Tüketiciyi telefonla arayıp, kesintilerini geri alabileceklerini söyleyen vurguncular, çağrı merkezi bile kuruyorlar

80 İLA 300 LİRA İSTİYORLAR 
Vatandaşların cep telefon numaralarını bir şekilde ele geçiren bu kişiler, bugüne kadar elektrik faturaları üzerinden alınan kayıp kaçak kesintilerini geri alabileceklerini, bunun için küçük bir meblağın gözden çıkarılmasının yeterli olacağını söyleyip tüketiciyi kandırıyorlar. Burada geçen meblağ ise 80 lira ila 300 lira arasında değişiyor. 

VERİLEN HİZMET ÜCRETSİZ 
Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, en ufak bir açığı tacirlerin haksız kazanca dönüştürdüğünü, tüketicilerin uyanık olması gerektiğini söyledi. Bu kişilerin çağrı merkezi kiralayıp tam bir dolandırıcılık şebekesi kurduğunun altını çizen Kalyoncu, şunları söyledi: "Yaptıkları sadece bir dilekçe yazıp hakem heyetlerine vermek. Herhangi bir takip ya da kesintilerin iadesi gibi bir hizmet verilmiyor. Çoğu parayı aldıktan sonra ortadan kayboluyor. Halbuki eli kalem tutan herkes kesintileri istediğine dair bir dilekçe yazıp bulunduğu semtin hakem heyetine ücretsiz olarak verebilir. Bu hizmetin bir bedeli yok. Hakem heyeti 4 ay içinde dilekçenin sonucunu tüketiciye bildirmek zorunda." 

KAÇAK ELEKTRİKTE TRAFO FORMÜLÜ
Hükümet, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kaçak elektrik kullanımını önlemek için "trafo" formülünü devreye sokacak. Model ile sadece kaçak elektrik kullanan bölgede kesinti yapılıp diğer vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu kapsamda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde trafo sayısının artırılacağını, trafolar çoğalınca sadece sokağın elektriklerinin kesileceğini söyledi. Yıldız, "Kayıp-kaçakların yüzde 70'ini devlet finanse ediyor. Üç yıl içinde devletin sübvanse ettiği oran yüzde 45'lere gerileyecek" dedi. 

Etiketler: Kayıp   kaçak   şebekesi     başında   elektrik  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki