Kasko sigortası kapsamlı ve detaylı bir konu olduğu için bazen kafa karışıklıklarının oluşmasına neden olabiliyor. Her sigorta şirketinin poliçe içeriği farklıdır ama bazı maddeler olmak zorundadır. Sigorta Şirketleri Birliği'nin belirlemiş olduğu bazı maddeler, her şirkette olması gerektiği şekildedir. Ancak onun dışında şirketin hangi firmalarla anlaşmalı olduğuna bağlı olarak maddeler değişebilir. Ayrıca bazı konularda geliştirilme de uygulanabilir.

İŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN MADDELER
Kasko sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?
1. Aracın gerçek değerinin ne olduğuna bakılmalıdır.
2. Çarpma, çarpışma, yangın, çalıntı, doğal afet ve terör saldırısı gibi olayları kapsayan bir poliçe olup olmadığına dikkat edilmelidir.
3. Mini onarım teminatı olup olmadığına bakılmalıdır. (Nedir mini onarım teminatı? Aracınızın ufak problemlerini uygun fiyata halledebilmeniz için yardımcı olan bir maddedir.)
4. Çekici ve asist hizmetleri konusunda iyi ve güvenilir firmalarla çalışıp çalışmadıklarına dikkat edin.
5. Araçta orijinalin dışında yaptırılan ek özelliklerin poliçede bulunmasına dikkat edin.
6. Anahtar kaybı ya da çalınması gibi durumlarda teminat göstermesine dikkat edin.
7. Doğal afetler ve terör saldırısı gibi olağanüstü durumlarda da hizmet alacağınıza dair bir maddenin olmasına dikkat edin.
8. Manevi tazminat limitinin yüksekliğine dikkat edin.
9. Hukuki koruma teminatının olmasına dikkat edin.
10. İkame araç teminatının var olmasına dikkat edin.
11. Sigorta yapan şirketin gerçek hasarsızlık indirimi koruma teminatı veriyor olmasına dikkat edin.
12. Ferdi kaza teminat limitlerinin orta seviyede olmasına dikkat edin.
13. Meslek indirimlerinden yararlanmak adına, mesleğinizin poliçede belirtilmiş olmasına dikkat edin. Bunları kapsama altına alan bir kasko teklifi olmasına dikkat edin.

FİYAT FARKLARININ SEBEBİ
Kasko değer listesi uygunluğu her şirkette zorunlu olsa da bu maddelerin detayları şirketler arasında fark oluşmasına neden olur. Fiyat ve kalite açısından oluşan bu farklılıkları gözden kaçırmayın.