Yozgat'ta geçtiğimiz yıl Ekim ayı içerisinde 6 çocuk annesi karısını otomatik av tüfeği ile ateş ederek yaralayıp, iki bacağının kesilmesine neden olduğu ileri sürülen zanlının yargılanmasına başlandı. Zanlı, Yozgat Ağır Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada 'Karım beni aldatıyordu' diyerek kendisini savundu.

Yozgat'ın Taşköprü Mahallesi'nde 21 Ekim 2014 günü sabah saatlerinde 14 yıllık evli ve 6 çocuk annesi Arzu. B. (28) isimli kadının kocası Ahmet B. (38) tarafından av tüfeği ile ateş edilerek yaraladığı ileri sürüldü. 7 el ateş edilerek ağır şekilde yaralanan ve Ankara'da tedavi altına alınan Arzu B. isimli kadını yaraladığı gerekçesiyle yakalanıp, ilk sorgusunun ardından cezaevine gönderilen Ahmet B. isimli zanlı Yozgat Ağır Ceza Mahkemesi'nde ki ilk duruşmaya çıkmadan önce, Adliye Sarayı önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. 

Duruşmayı izlemek üzere Çağdaş Hukukçular Derneği Üyesi Avukat Evin Konuk ve Ceren Şimşek ile birlikte Yozgat'a gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi 5 bayan adliye sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Derneğin Ankara Temsilcisi Ayşen Kavas, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele verdiklerini belirterek, kocası tarafından otomatik av tüfeği ile 7 el ateş edilerek yaralanıp, sakat kalan Arzu isimli kadının hem çocuk gelin olduğunu hatırlatarak, ''14 yaşında gelin olan Arzu, 15 yaşında anne oluyor. Tam 6 tane çocuk doğuruyor. Kocasından yıllarca şiddet görüyor. Koruması varken hiçbir şekilde kontrol edilmediği için kocası tekrar tehditlerle eve götürüyor. En sonunda kocası kuma getirmek istediği için Arzu boşanmak istiyor. Boşanmayı kabul etmeyen Arzu kocası tarafından pompalı tüfekle vurularak, kol ve bacaklarından yaralanarak Ankara'da tedavi altına alınmış, bugün her iki bacağı da kesilerek, kaybetmiştir'' dedi.

Ayşen Kavas, emniyetin adliye önünde geniş güvenlik önlemi almasını da eleştirerek, ''Biz buraya 7 kişi geldik ve burada şu anda 40’a yakın polis var. Burada ki polisler binaları koruyor. Binaların yerine kadınlar korunmuş olsa bu tür cinayetler yaşanmaz. Biz binaların değil kadınların korunmasını istiyoruz'' diyerek tepki gösterdi.

Yaklaşık 3 saat davam eden duruşmada iki tanık dinlendi. Zanlının yakını olan tanıklardan birisi sinir krizi geçirince Ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Duruşma sonrasında açıklamalarda bulunan Avukat Evin Konuk, Arzu B. isimli kadının halen Ankara GATA'da tedavisinin devam ettiğini, bu nedenle duruşmaya katılamadığını bildirdi. Avukat Kornuk, zanlının eşine sürekli şiddet uygulayıp, sonunda da 7 el ateş ederek yaralamak suretiyle iki ayağını tamamen kaybetmesine neden olduğuna vurgu yaparak, ''Daha önceki ifadelerinde farklı şeyler söyleyen zanlı, bu duruşmada eşinin kendisini aldattığını ileri sürerek savunmaya çalıştı. Daha önceden de bu tip savunmaları gördük. Mahkemeyi, 'eşim beni aldatıyordu, beni istemiyordu' gibi ifadelerle etkilemeye çalışmaktadır. Daha önceki ifadelerinde bunlar bulunmuyordu, yeni çıktı. Biz bu davanın takipçisiyiz, suçluların cezalandırılması konusunda gerekeni yapacağız'' diye konuştu.

Duruşma 2 Haziran 2015 tarihine ertelenirken, ikinci duruşmaya şiddet mağduru olan Arzu B'nin de Ankara'dan ambulansla getirilerek, katılacağı bildirildi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya