Kare Kodlu Çek Uygulamasına Geçildi

Kredi kayıt bürosu, TOBB ve ülkedeki finans kuruluşları ile birlikte yürüttüğü kare kodlu çek uygulamasının Türkiye’de hayata geçti.
Yayınlanma tarihi: 18 Kasım 2015, Çarşamba günü, saat: 09:17

TSO Başkanı Metin Özışık, “Kare kodlu çek, çeki düzenleyenin (keşidecinin) banka ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir kare kod (QR Code) basılmış özel bir çektir. Akıllı cihazlardaki Findeks Mobil Uygulamasına okutulan Karekodlu Çek vasıtasıyla, çek yaprağının doğruluğu ve keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına ilişkin özet rapora ulaşılabilir.
 
Kare kodlu çek sistemini kullanmak için yapmanız gereken, basitçe bankanızdan kare kodlu çek talebinde bulunmaktır. Kare kodlu çeklere ait bilgileri okutabilmek için de Findeks Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza/tabletinize indirmek yeterlidir. Üye olduktan sonra çeklerin üzerindeki kare kodu telefonunuzun, tabletinizin kamerasıyla okutabilir, çekle ilgili bilgilere onay beklemeksizin ulaşabilirsiniz şeklinde üyelerini bilgilendirdi” dedi.

Özışık, çekle ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla Kredi kayıt Bürosu (KKB) tarafından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile geliştirilen “Kare kodlu Çek” uygulamasının 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanıldığının altını çizdi.

Etiketler: metin özışık  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki