Karahanlı Devri Eserleri Anlatıldı

Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından organize edilen programda “Karahanlı Devri Eserleri“ konulu konferans düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 17 Mart 2015, Salı günü, saat: 10:57

Bozok Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen  etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Genel Sekreter Erol Sorucu, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Bican  Ercilasun “İslamiyet’i kabul eden ilk Türk devletinin “Karahanlılar”  olduğunu ve Karahanlı dönemi Türklerin  eski dinlerinden müslümanlığa ön asya medeniyetine geçişini temsil ettiğini söyledi. Ercilasun  konuşmasının devamında şunları değindi; “7. yüzyılda Müslümanlık doğdu. 610 tarihinin  tarihçi gözüyle bakıldığı zaman Müslümanlığın doğuş tarihidir. Hicret diye bildiğimiz 622 tarihi  ilk islam devletinin Medine’de kuruluş tarihidir. Müslümanlığın doğuşunun ve islam devletinin kuruluşunun üzerinden üç yüz yıldan fazla bir zaman geçtikten sonra Türklerin çoğunluğu o tarihte Müslüman olmuşlardır” dedi.

Ercilasun, “Türkler, Karahanlı döneminde İslâmiyeti resmen kabul etmişlerdir. Bu nedenle tarihte varlığı bilinen ilk Müslüman -Türk devleti Karahanlı Devleti  olup İslâm kültürü etkisinde gelişen Türk edebiyatının elde bulunan en eski örnekleri de bu döneme aittir. Karahanlı dönemi Türkçesiyle yazılmış varlıkları bilinen en ünlü eserler, Kutadgu Bilig, Dîvânu Lügâti`t-türk ve Atabetü`l-Hakâyık`tır” diye konuştu.

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü katkılarından dolayı katkılarından  dolayı Gazi Üniversitesi emekli öğretim üyesi. Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’a teşekkür plaketi takdim etti.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki