Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine giden Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan’ı makamında ziyaret etti. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın da hazır bulunduğu ziyaret sonrası Sarıkaya ilçe sınırları içerisinde yer alan ve üniversiteye tahsis edilen 104 dönümlük tarımsal arazide incelemelerde bulundu. 

Daha sonra Sorgun ilçesine bağlı Gedikhasanlı kasabasına geçen Rektör Karacabey, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yaşar Ertürk’ten bilgiler aldı. 

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Rektör Karacabey, Sarıkaya ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Ziraat Fakültesi’ne tahsis edilen 104 dönümlük arazinin tarımsal amaçlı kullanılacağını söyledi. Ziraat Fakültesine ait, Sarıkaya ilçemizde 104, Yerköy ilçemizde 2745, Gedik Hasanlı kasabasında 114 ve Topçu köyünde 40 dönüm arazisinin olduğunu belirterek “Bu arazilerin her birinde farklı alanlarda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar özellikle arazilerin, bölgenin çeşitli özelliklerini yansıtan arazilerdir. Dolayısıyla bu arazilerde yapacağımızı çalışmalar bölgenin genelinde arazi farklılığına hitap edecek ve bölge insanına önerebileceğimiz ürünleri yetiştirip denemelerini yapacağımız arazilerdir. Ziraat Fakültemiz aracılığı ile bölge insanına önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Bu aynı zamanda Ziraat Fakültemizdeki öğrencilerimiz için de önemli araştırma alanları olacaktır.” dedi. 

Ziraat Fakültesi’ne bağlı Tarımsal Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de yeni kurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karacabey “Bu uygulama merkezi aracılığı ile de bölgemizde yaptığımız bu tür çalışma ve araştırmaları hem kamuoyuna duyuracağız hem de üniversitemizin yayın hayatına önemli katkısı olacak. Ziraat Fakültesi Yozgat tarımına özellikle Yozgat’ın farklı tip arazilerinde hangi ürünlerin yetişeceğini ve bölge insanımıza neleri tavsiye edebileceğimizi öğrenmemiz adına burada yapacağız çalışmalar önemli olacaktır.” diye konuştu.