Hüzni Baba Konağında düzenlenen sohbet programına Bozok Üniversitesi ikinci dönem Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan, Meslek Yüksekokulu Müdürü. Doç. Dr. Hamza Kemal Akyıldız ve öğrenciler katıldı.

İnsan olarak mutlak itaat edilecek kişi Peygamber efendimiz olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey; “Çünkü peygambere mutlak itaatin sebebi Peygamberin hata yapmıyor ve hata yapma ihtimalinin bulunmamasıdır. Allah resulü bizim için örnektir.” dedi.

Bugün için eğer dinimizi öğreneceksek önce gerçekten doğru ve yeteri kadar öğrenilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Salih Karacabey, “Bize din adına telkinde bulunan insanların dini samimiyetlerini kontrol edelim. Bize din adına dinsizliği mi öğretiyorlar, din adına sapkınlığı mı öğretiyorlar, din adına kendi çıkarlarına başka şeyleri mi öğretiyorlar, buna da dikkat edelim. 

Din gerçekten güçlü bir duygudur. İnsan üzerinde etkili bir duygudur. Doğruyu da yanlışı da yaptırma noktasında dini telkin çok önemlidir. Birileri böyle bir telkinle bizi yanlışa sevk edebilmektedir. Hayatımızda bizi yönlendiren olarak, uyacağımız kural olarak Allah’ın kitabı ile Peygamberin sünneti vardır. Allah’ın kitabı ve Peygamberin sünnetinin dışında hiçbir kural bizi doğrudan doğruya bağlamaz. Peygamber efendimiz hadisinde: ‘Sözlerin en güzeli Allah’ın kitabı, yolların en güzeli Muhammed’in yoludur.’ diye buyurmuştur. Rabbim bizi doğru yoldan Peygamber efendimizin sünnetinden ayırmasın.” diye konuştu.