Kar yağışı çiftçiyi sevindirdi

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta uzun bir aradan sonra başlayan kar yağışı bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:51

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta uzun bir aradan sonra başlayan kar yağışı bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, yaptığı açıklamada önceki yıllara göre bu yıl kış mevsiminin yağışlarla geçmesinin çiftçileri sevindirdiğini söyledi. 

Açıkgöz, "Bu aylarda yağmur ve kar yağışının olması çiftçilerimiz açısından oldukça sevindirici karşılandı. Gece başlayan kar yağışı bugün de etkisini sürdürüyor. Şu anda ekili tarım alanları karla kaplandı. İnşallah bundan sonra da bu yağışlar devam eder." dedi.

Kar yağışının buğday açısından çok faydalı olduğunu vurgulayan Açıkgöz, "Bu aylarda kar yağışı ekili hububat alanları için çok önemlidir. Çünkü ne kadar kar yağarsa yağsın buğday için çok faydalıdır. Kar yağması buğdayda oluşabilecek hastalıkları yok eder ve ürünün üzerini örterek yorgan görevi görür. Soğuk ve dondan etkilenmez. Onların gelişmesini sağlar. Ürünün hasat döneminde daha kaliteli olması, daha verimli olmasına etki eder. Bu bakımdan çiftçimiz bu kar yağışına çok sevindi. Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre de kar yağışının aralıklarla devam edeceği belirtiliyor. İnşallah bundan sonrada devam eder." ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki