İl Genel Meclisi’nin 16 Kasım’da gerçekleştirdiği toplantıda İl Özel İdaresi’ne ait Sorgun Merkez Karşıyaka mahallesindeki kaplıca ve müştemilatına iliştin satış önergesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmişti. Komisyon Kasım ayı içerisinde yaptığı araştırma ve incelemelerin ardından hazırladığı raporu meclis üyelerine sundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Dursun Tuncer, Kaplıca tesisleri alanında 21-29 Kasım tarihleri arasında yaptıkları araştırma ve inceleme yaptıklarını söyledi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Tuncer, Sorgun’da kaplıca ve müştemilatı vasıflı taşınmazların İl Özel İdaresi’nin misyon, vizyon, stratejik plan ve bütçe hedeflerine ulaşmak için elde edilecek kaynakların ihtiyaç duyulan yatırım sektörleri planlamaların yapılması ve kaynak ihtiyacının karşılanması amacıyla idarenin satış talebinde bulunduğunu hatırlattı.

Tuncer, “Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olup Sorgun ilçe merkezi Karşıyaka mahallesinde bulunan 4 bin 680 metrekare alana sahip, 800 metrekare kapalı alanı, 5 adet apartı, ortalama 40 metrekare erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı termal yüzme havuzları bulunan ve halen müsteciri tarafından işletilen Lokman Hekim Kaplıca ve müştemilatı taşınmazın, İl Özel İdaresi’nin hedeflerine ulaşmak için elde edilecek kaynaklarla, ihtiyaç duyulan yatırım sektörlerinin planlamasının yapılması ve kaynak ihtiyacının karşılanması amacıyla, Sorgun ilçesinde önceden satış kararı alınan İl Özel İdaresi’ne ait gayrimenkullerin satışlarının yapılmasından sonra Lokman Hekim kaplıcasının satışının yapılması ve idareye yetki verilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.” dedi.

SATIŞA İTİRAZ GELDİ AMA...
Raporun okunmasının ardından söz alan Sorgun İl Genel Meclisi Üyesi Mesut Kılıç, daha önce satışa çıkarılan sera ve diğer alanlarla ilgili her hangi bir gelişme olmadan kaplıca ve müştemilatının satışının doğru olmadığını söyledi. Kılıç, daha önce aldıkları kararlarla iki ayrı yerin satış işleminin devam ettiğine vurgu yaparak, “Kaplıca alanlarının satışı tekrar gözden geçirilmelidir. Diğer alanlar satılmadan ve bedellerini görmeden böyle bir karar almak doğru değildir. İl Özel İdaresi’nin 2017 bütçe hedefine ulaşmak için yapılan bir çalışma tekrar gözden geçirilmelidir.” dedi. Merkez İl Genel Meclis Üyesi Ali Açıkgöz ise satılacak bölgenin sit alanı içerisinde olup, olmadığının araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Halil Şahbaz, görüşmelerin ardından oylamaya geçti. Lokman Hekim kaplıca ve müştemilatının satışı ile il özel idaresine yetki verilmesi 7 red oyuna karşı 19 oyla kabul edildi.