Kanyonda çanak keyfi

Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünde kanyonu gezmek üzere gelen konuklara ikram edilen 'çanak' yemeği, yiyenlerin iştahını daha da kabartıyor.
Yayınlanma tarihi: 25 Mayıs 2015, Pazartesi günü, saat: 08:33

Yozgat'ın Aydıncık ilçesine bağlı Kazankaya köyünde kanyonu gezmek üzere gelen konuklara ikram edilen 'çanak' yemeği, yiyenlerin iştahını daha da kabartıyor.

Nüfustaki azalış nedeniyle köye dönüşen Kazankaya'da yörede meşhur olan 'çanak' yemeği konuklar tarafından beğeniliyor. Kanyonu gezmek üzere köye gelen damak düşkünleri Kazankaya’da çanak keyfi yaparak, damaklarına bir tat daha katıyor. Kazankaya’ya has olarak katkısız hamurda yapılarak fırında pişirilen pide ile çanak aynı sofrada buluşunca bir başka damak tadı doğuyor. Toprak çanak içerisinde, kırmızı et, soğan, domates, biber ve talep halinde sarımsak konularak pişirilen çanak yemeği yöre sakinlerinin vazgeçilmez damak tatları arasında sayılıyor. Kendi kısıt imkanlarıyla kurduğu mütevazı işletmesinde müşterilerine çanak ikram eden Durak Torun, ''Kazankayamızın meşhur yemeği olan çanak, özellikle kanyonu gezmek için gelen misafirlerimizin başlıca yiyeceğidir. Ayrıca, sırf bu çanak tadını tatmak için gelenler de az değil. Bununla birlikte, katkısız hamurdan yine fırınımızda pişirilen pide de bir başka özellik arzediyor." dedi. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: aydıncık   kazankaya   çanak   yemek  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki