Kanatlı veri tabanı uygulaması başlıyor

Kanatlı hayvanları kontrol ve denetim altına alarak hem bilgi sahibi olunması hem de hastalıkların yayılmasında daha etkin mücadele edilmesi kolaylaşacak.
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 12:56

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir Kanatlı hayvan hastalıklarının yayılmasında köy tavukçuluğunun önemli rol oynadığını söyledi. Özdemir, “Köy kanatlı popülasyonunda yaşanan artışın nedenlerinden biri de vatandaşların gezen tavuğa olan ilgisidir. İlimizdeki yumurtacı tavuk işletmelerinde, çıkma tavukların satışının yapılması yasak olup, sadece kesimhaneye sevkine müsaade edilmektedir. Kanatlı sektöründe ise kanatlı hayvanları kontrol ve denetim altına alarak hem bilgi sahibi olunması hem de hastalıkların yayılmasında daha etkin mücadele edilmesi kolaylaşacaktır” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan TÜRKVET sisteminde Kanatlı Veri Tabanı uygulaması ile kanatlı hayvan ve damızlık yumurta hareketlerinin takibinin de yapılacağını aktaran Özdemir, “Bu veri tabanında söz konusu uygulama ilk olarak damızlık kanatlı işletmelerine hayvan girişi yapılarak başlayacaktır. Buralarda üretilen yumurtaların kuluçkahaneye sevki, kuluçkahanelerde bu yumurtalardan çıkan civcivlerin kümeslere sevki ve bu kümeslerde yetiştirilen hayvanların da (broiler ya da yumurtacı) kesimhanelere sevki “Kanatlı Veri Tabanı Uygulaması” ile yapılacaktır. Kesimhanelerde görevli resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimler ise gelen sürülerin sistem üzerinden kesimini gerçekleştirecektir” diye konuştu. Özdemir, 1 Mayıs tarihinden itibaren başlayacak olan uygulamanın sektör temsilcileri ile İl ve İlçe Müdürlüğü personeli tarafından kullanılacağını belirterek, “İl içi kanatlı ve yumurta hareketlerini sektör temsilcileri, il dışı kanatlı ve yumurta hareketlerini ise Veteriner Sağlık Raporu düzenlendikten sonra resmi veteriner hekimler yapacaktır. Belirtilen tarihten itibaren, damızlık kanatlı işletmelerinde bulunan hayvanların girişi yapılarak, bu işletmelerden çıkan yumurtaların kuluçkahanelere sevki başlatılacaktır. Bu süreç içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev alan teknik personellerimiz gerekli her türlü desteği sağlayacaklardır” dedi.

Etiketler: ziyaattin özdemir   kanatlı   hayvan   veri    
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki