Yozgat'ta ilk olarak Valilik Makamını ziyaret eden Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu burada Vali Abdulkadir Yazıcı ile bir süre sohbet etti. Vali Yazıcı yaptığı konuşmada, "Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanımız aynı zamanda Baş Ombudsman Sayın Nihat Ömeroğlu bugün çalışma arkadaşlarıyla birlikte ilimize ziyaret gerçekleştirdiler. Sayın Başombudsmanımız ve beraberindeki denetçiler gün içerisinde kabul merkezinde incelemelerde bulunup, görüşmeler yaptılar. Tekrar kendilerine hoş geldiniz diyorum." dedi.

Ziyaretin son bölümünde Valilik Şeref Defterini imzalayan Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu’na, Vali Abdulkadir Yazıcı Türk Bayrağı işlemeli plaket takdim etti.

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu da yaptığı konuşmada Vali Abdulkadir Yazıcı’nın göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Başdenetçi Ömeroğlu konuşmasının devamında; “Bugün Yozgat’ta hem Sayın Valimizi hem de Kabul ve Barınma Merkezini ziyaret ettik. Sayın Valimizin burada çok güzel işler yaptığını gördük. Belki yüzüne karşı söylemek olmaz ama ben Yozgat halkını çok şanslı görüyorum. Kendisini içten tebrik ediyorum. İnşallah çok daha güzel eserlere imza atar. Kabul ve Barınma Merkezi ziyaretimizde de orada kalanlarla ayrı ayrı hiçbir idareci olmadan yalnız görüştük. Burası ülkemizin tek Kabul ve Barınma Merkezi. Burada uluslararası mültecilik statüsünü almak için 3-5 yıl bekliyorlar. Birleşmiş Milletler bunları inceliyor, inceledikten sonra artık mülteci statüsüne alıyorlar ve istedikleri ülkeye gidebiliyorlar. Uluslararası mülteci statüsü isteyenler Türkiye’nin her yerinde barınabiliyorlar. Burada yaşayanlar daha çok muhtaç olanlar ve çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Doğrusu benim görebildiğim kadar burada gerçekten hem temizlik şartları, kaldıkları odaları çok iyi, hem de mümkün mertebe sosyal imkânlarını gayet iyi gördüm. Devlet bunlardan hiçbir para almadan, genel ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde karşılıyor. Sağlık hizmetleri bakımından Türk vatandaşlarında olduğu gibi herhangi bir ücret talep edilmeden kamu hastanelerinde ve anlaşmalı özel hastanelerden giderebiliyorlar. Daha önce uluslararası kuruluşlarda denetlerdiler. Son derece olumlu rapor verdiler. Özellikle Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün ve AFAD’ın çok güzel işler yaptığını bizzat gözlemledim. Allah devletimize zeval vermesin. Yozgat’tan iyi izlenimlerle ayrılıyorum” dedi.