Kamalak, 'Çözüm süreci bölünmeye gidiyor'

Yozgat’ta bir dizi programa katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, gazetecilerle bir araya geldi.
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2015, Cuma günü, saat: 09:36

Yozgat’ta bir dizi programa katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, gazetecilerle bir araya geldi.

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak burada bir açıklama yaparak "Türkiye’ye 2 Milyon Suriyelinin sığındı.Tabiî ki kapılarımızı açmamız gerekiyordu. Onlar şuan Ankara’da, İstanbul’da ve ülkemizin diğer illerinde dilencilik yapmak durumunda kaldı. Hal bu ki Saadet Partisi yangın başlamadan söndürmemiz lazım diyordu. Esadçı olarak suçlandık. 

Dünya 4,5 yıl sonra Saadet Partisi'nin dediği noktaya geldi. Şimdi istikrardan bahsediyorsun, tek başına iktidardan bahsediyorsun, 13 yıllık iktidarının ülkeyi getirdiği nokta ortada değil mi? Cumhurbaşkanı ve Başbakan bir kısım muhalefet partilerini eleştirmek için 'siz Sivas’ın doğusuna gidebiliyormusunuz' diyordu. 

Açık ve net söylüyorum, devlet yönetiminde bulunan kimseler için bundan daha ayıp, bundan daha seviyesiz olabilir mi? Bu ülkenin güvenliğinden kim sorumlu? Sen iktidara geldiğinde böyle bir endişe var mıydı? Kendi yakınlarımızın, kardeşimizin Hakkari’de, Şırnak’ta Güneydoğu illerinde askerlik yapmasına gönlünüz razı olur mu? Niye can güvenliği yok çünkü.” diye konuştu.

Çözüm süreci konusu başlamadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başbakanlığı döneminde uyardığını hatırlatan Kamalak, “ Turhal’dan bir baba feryat ediyordu. Oğlum 'ben tazminat ödeyim gitme' diyor şehidin başında ağlıyordu. Bir anne feryat ediyordu. 'Oğlumu, yarbayımı sizin beslediğiniz PKK’lı askerleriniz' diyordu. Biz bu olayların olacağını bu çözüm süreci ortaya atılır atılmaz açıkladık. 

Cumhurbaşkanı'na başbakanlığı döneminde dedim ki; sayın başbakan siz demokratik açılım dediniz, Kürt açılımı dediniz, barış süreci dediniz, çözüm süreci dediniz. Adına ne derseniz deyininiz, biz Saadet Partisi olarak endişe ediyoruz ki bu sürecin sonunda Türkiye ya bölünecektir veya çok daha büyük çatışmalarla karşı karşıya gelecektir. Yandaş medya vicdanının sesini dinlemedi. Yüreğinin sesini dinlemedi bizi suçlama cihetine gitti. Çünkü fikrimizin karşısında söyleyecek sözü yoktu.” ifadelerini kullandı. 

Basına uygulanan baskıları şiddetle kınadığını vurgulayan SP Genel Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: “Asıl olan özgürlüktür. İnsanlar düşüncelerini serbestçe ifade edemeyecek olurlarsa insanlar doğruyu nasıl yakalayabilir. Bize göre basın en özgür olması gereken kurumu temsil etmektedir ve öyle olması lazım. Zaten bu sebepledir ki Anayasamıza göre basın hürdür, sansür edilemez. Bu anayasa hükmüdür. Çünkü özellikle diktatörlüklerde veya diktatörlüğe giden iktidarlarda basın özgür olmayacaksa yolsuzlukları kim ortaya çıkaracak. Yolsuzluklar, hırsızlıklar alıp yürüdüğünde kimin kesesinden gidiyor bu yolsuzluklar hırsızlıklar millet kesesinden. İşte basın özgür olsun ki o hırsızlıkları, o yolsuzlukları, kirli çamaşırları ortaya çıkarsın ki millete doğruyu görsün. 

Basın başkalarına hakaret etmemek kaydıyla bir hak değildir. Ama gerçekleri olduğu gibi yazması için basın alabildiğine özgür olmak zorundadır bu anlamda basına yapılan baskıyı şiddetle kınıyorum.”

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki