Kalp-damar hastalıkları tüm dünyada ölüme neden olan ilk etken. Uzun yıllardır değişmeyen bu durum, teknolojinin gelişmesi ve tıbbın ilerlemesiyle beraber erken teşhis ve tedavinin daha kolay ve mümkün hale gelmesine rağmen aynı şekilde devam ediyor.

Kalp-damar hastalıkları sağlıklı yaşamanın kurallarına dikkat edilince önemli derecede önlenebilir. Bu hastalığa sebep olan risk faktörlerinin bazılarını değiştiremeyiz. Bunlar yaş, cinsiyet ve genetiktir. Ailemizde birinci derece akrabalarda erken yaşta kalp damar hastalığının gözlenmiş olması bizi bu açıdan risk grubuna sokar. Yaşımız ve cinsiyetimizi de değiştiremediğimiz gibi bunu da değiştiremeyiz. 

KRONİK HASTALIKLARI KONTROL ALTINA ALIN
Diyabet ve hipertansiyon hastalıklarımız varsa bu tanıyı değiştiremeyiz ama hastalıkları kontrol altına alabiliriz. Takip ve tedavilerimizi düzgün bir şekilde yaparsak hastalığın yaratabileceği komplikasyon yani zararlardan kendimizi koruyabiliriz. 

YÜKSEK KOLESTEROLE DİYET FRENİ
Yüksek kolesterol de aynı şekilde risk faktörleri arasında sayılır. Sadece yediklerimizle ilgili bir kolesterol yüksekliği varsa bunu diyet ile çözebiliriz. Ailevi hiperkolesterolemi dediğimiz genetik bozuklukta ise ilaç kullanmadan düzelme olmaz. 

STRESİ YÖNETİN, KALBİNİZİ KORUYUN
Stres birçok hastalıkta olduğu gibi kalp hastalıklarında da risk faktörü. Ortadan kaldırmak mümkün olmaz ancak yönetebilmeyi öğrenebiliriz. Bunun için profesyonel yardım almaktan da hiç çekinmemeliyiz. 

SİGARADAN UZAK DURUN
Risk faktörlerinin en başında gelen sigara ise mutlaka çözülmesi gereken ve değişmesi elimizde olan bir risk faktörü. Alışkanlık oluştuktan sonra bırakması zorlaşır. Bu konuda da profesyonel yardım almak gerekebilir.

HAREKET EDİN, SAĞLIKLI OLUN
Hareketsiz yaşam da kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen ancak değişmesi elimizde olan risk faktörleri arasında.

Saydığımız risk faktörlerinin her biri aslında sağlıklı yaşamın temel taşlarını temsil ediyor. Bu nedenle kalp damar sağlığımızı koruyalım diye hareket ederken aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşamayı da sağlamış oluruz.

Kardiyolog DEMET ERCİYES