Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi, Bozok Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen "Kaldırımlardan Sakarya'ya Necip Fazıl" sempozyumu Yozgat’ta ilgiyle karşılandı.
 
47 üniversiteden 100’e yakın akademisyenin katıldığı sempozyumda 24 ayrı oturumda 96 bildiri ile Üstat Necip Fazıl’ın düşünce dünyası, mirası, kavgası, edebiyatı ve davası ele alınacak.
 
Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde başlayan sempozyumun açılışına Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Jandarma Alay Komutanı Jan. Albay Selçuk Yıldırım, Bozok Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Kocatepe, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
 
BU SEMPOZYUM İLE DAVA TAŞI GEDİĞİNE KONDU
Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi Muzaffer Doğan, Necip Fazıl Kısakürek'in vefatının üzerinden 34 yıl geçmesine rağmen dalga dalga Necip Fazıl rüzgarının her yeri kapladığını söyledi.
 
Necip Fazıl’ın eserlerinin dünyanın birçok ülkesinde tercüme edildiğini hatırlatan Doğan, "Üstat gençliği hitabesinde Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğe koymaktan bahsediyor. Aslında bu sempozyumda o taşı gediğine koyma faaliyetlerinden biridir. Kaldırımlar şairi olarak anılıyordu ama o daha sonra ‘Çilenin şairiyim ben’ dedi. O, 60 yıl yazı yazan ve şiir kaleme alan dünya çapında büyük bir şair. Anadolu’nun, bu milletin, Sakarya’nın ayağa kalkması için 40 yıl mücadele veren bir isim” dedi.
 
GENÇLERİMİZİN MEHMET AKİF KADAR NECİP FAZIL’I DA TANIMASI GEREKİYOR
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ise, Necip Fazıl Kısakürek’in fikir düşünce ve kültür dünyamızın önemli şahsiyetlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Böyle bir şahsiyeti Bozok Üniversitesi olarak bir sempozyumla anmak bizim için çok büyük bir kıvançtır” diye konuştu.
 
Üniversite gençliğine üstadın davasını anlatmak, insanımızı üstadın sanatı, şiiri ve estetiği ile tanıştırmak için bu sempozyumu gerçekleştirdikleri belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey şunları söyledi:
 
“Necip Fazıl’ın es-Selam isimli eserine, ‘Bu eserimi kıyamete kadar yaşayacak olan mukaddesatçı Türk gençliğine ithaf ediyorum’ demesi çok önemli bir cümledir. Gerçekten bu inanç ve bu düşünce hem tarihine saygı hem geleceğine ümitle bakan bir insanın ifadesidir. Dolayısıyla gençliğimizin Mehmet Akif kadar Necip Fazılı da iyi tanıması gerektiğini düşünüyor bu vesile ile sempozyumun önemli katkısının olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
DÜŞÜNCE, FİKİR VE EDEBİYAT ADAMLARININ BÜYÜK ÖNEMİ VAR
Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün dava adına ve Türkiye’nin aydınlık geleceği adına bir şeyler konuşulabiliyorsa bunda Necip Fazıl Kısakürek ve aynı dönemde bu mücadeleyi veren yazarların, düşünce, fikir ve edebiyat adamlarının büyük bir önemi vardır”
 
SEMPOZYUM GENÇLİĞİN KÜLTÜREL KİMLİKLERİNİN GELİŞMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ
Son olarak kürsüye çıkan Vali Kemal Yurtnaç, konuşmasında gençlik için edebiyat ve fikir dünyaları adına bu sempozyumun güzel başlangıçlara vesile olması temennisinde bulundu.
 
Katılımcı sayısının oldukça yüksek olmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Vali Yurtnaç, "Gençlerimizin kimliklerini oluşturmalarında onlara yardımcı olacağız. Kimlik ve kişiliklerinin gelişmesinde ilim ve fikir insanlarını tanımaları çok önemli. Bu maksatla 2017 yılını Yozgat genelinde Necip Fazıl Kısakürek yılı ilan ettik. İl genelinde okullarımızda üstadın Çöle İnen Nur ve Çile kitaplarının okutulmasıyla ilgili bir proje başlattık” dedi.
 
Vali Yurtnaç, bundan sonra Valilik olarak her sene bir fikir ve dava adamını gençlere anlatarak onlara kültürel kimliklerinin ve kişiliklerinin gelişmesi açısından destek vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
 
Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu başladı.