Yozgat Belediyesi tarafından şehir merkezindeki kıraathanelerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili başlatılan çalışmada sona gelindi. Belediye Başkanı Kazım Arslan bu kapsamda Şehzade Cafe'de basın toplantısı düzenleyerek uygulama hakkında bilgi verdi.

Düzenlenen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, Zabıta Müdürü Musa Baran da katıldı. 

Belediye tarafından kıraathanelere zorunlu kütüphane projesi kapsamında ilde faaliyet yürüten kıraathanelere kütüphane köşesi oluşturuldu. Bu kapsamda kütüphane oluşturan kıraathanelere Yozgat Belediyesi tarafından ücretsiz kitap hediye edildi, kütüphanelere kitaplar yerleştirildi. Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Aslında bizim geleneğimizde bulunduğumuz mekanların ismi kıraathane. Ama zaman içinde kahvehaneye çevrilmiş. Kıraathane ismi kıraatten geliyor yani, okunan sohbet edilen, güzel vakit geçirilen yer anlamlarında kullanılıyor. Biz de belediye olarak kıraathane kültürünü tekrar kentimize kazandırmak amacı ile bu uygulamayı hayata geçirdik” diye konuştu.

Zamanla kıraathane kültürünün yerini kahvehane kültürünün aldığını dile getiren Arslan, “Biz istiyoruz ki bu boş vaktin bir kısmını insanlar daha faydalı şekilde değerlendirsinler. Kütüphaneler haftası neden ile belediyemiz ve Kahveciler Lokantacılar Odası ile birlikte tekrar bu kıraathane çağrışımını yaptırmak, kıraathanelerin asli vazifesini de yaptırmak üzere bütün kıraathanelerde küçük kitaplık uygulaması yaptık” dedi.

Arslan, okumayı herkese teşvik etme amacı ile yola çıktıklarını ve kıraathanelerde de bu kültürü oturtmaya çalıştıklarını, bilhassa da gençlerimizin okumaya teşvik edilmesini amaçladıklarına değinen Arslan, şunları kaydetti; “Bu manada da Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün bir hediyesi olmuş. Ali Fuat Başkil hocanın Gençlerle Başbaşa kitabı. Bana göre bütün gençlerin okuması adete hatmetmesi gereken bir kitap. Biz de üniversite yıllarımızda ilk okuduğumuz kitaptı. Gençlere önemli faydalar sağlayacak bir kitap. Kahvehane sahiplerinden de rica ediyoruz. İnsanlara okumayı hatırlatıcı bir takım teşviklerde bulunmalı. Bir çay verirken yanına yerine göre bir gazete veya kitap da vermeli. İnsanlarımıza tekrar okuma alışkanlığını kazandıralım. Yozgat'ta bütün kahvehanelerde uygulamaya konulacak olan bir uygulama olacak." (merhaba yozgat)