8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’in eşi Beyza Karacabey ve Yozgat Üretici Kadınlar Derneği işbirliğinde kahvaltı programı düzenlendi. 

Konukevi ve Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen Kadınlar Günü etkinliğine Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın eşi Dilek Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in eşi Beyza Karacabey, Yozgat Üretici Kadınlar Derneği Başkanı Hacer Güçlü, siyasi partilerin kadın kolları başkanları ile sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri ve üniversite öğretim elemanları katıldı. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Yurtnaç’ın eşi Dilek Yurtnaç, kadın ve anne olduğumuzu unutmadan toplumsal hayatın içinde olunması gerektiğini söyledi. Yurtnaç, “Eve kendimizi kapatıp toplumla olan ilişkilerimizi indirgeyip evde oturmamalıyız. Hayatın içerisinde olmalıyız. Burada, bugün vesilesiyle inşallah daha aktif aktif hanımlar olarak Yozgat için elimizden geleni hep birlikte yapalım. Bu vesileyle bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Beyza Karacabey’de, Türk Milleti ve İslam aleminin kadına her zaman değer verdiğini belirterek “Bugün de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi her kesimden, her görüşten kadın kardeşlerimiz ile bir araya gelerek toplandık. Buradaki amacımız Yozgat Kadını için neler yapabiliriz konuşmak. Burada sağlanan bütünlük ve birlikteliği Yozgat kadınları adına korumalıyız.” diye konuştu.  

Kadınlar günü münasebeti ile Yozgatlı kadınları Yozgat Valisi ve Rektör Eşiyle birlikte bir araya getirerek onların istekleri önerileri ve taleplerine samimi ortamda kulakvermelerini istediklerini belirten Yozgat Üretici Kadınlar Derneği Başkanı Hacer Güçlü, "Kadın hakları ve kadınlarla ilgili büyük programlar yapılıyor ama biraz sözde kalıyor. Biz bunu biraz uygulamada da görmek istedik. İlimizin en yetkili merci olan Sayın Valimizin eşine Yozgatlı kadınlarımız isteklerini talep ve önerilerini bildirmesini istedik. Bu organizasyonun burada olmasını bizlere sağlayan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Valimiz olsun, Rektörümüz olsun her daim kadınların yanında oldular. Bundan sonra olacaklarına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programa katılan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan ve günün anısına kadınlara karanfil takdim eden Rektör Karacabey’de yaptığı konuşmada şunları söyledi. "İnsanların hayatında her birimiz için kendi hayatımızı düşündüğümüzde bazı dönüm noktaları vardır. Toplumların hayatında toplumun akışını değiştiren ve yeni kazanımlar elde edildiği önemli günler vardır. Elbette toplum hayatında önemli olan bazı özel günlerin ihmal edilmeden kutlanması toplumsal bilinç oluşması ve olumsuzluklara tekrar dönülmemesi açısından önemlidir. Günümüzde sıkça kutlanan zaman zaman bizim de iştirak etmeye çalıştığımız bazı günler vardır ki bu günlerin aslında kaynağında bizim kültürümüzün dışındadır. Ancak öyle de olsa dünyanın gidiş istikametinde dünyanın neresinde olursa olsun insanların hayatında önem kazanmış bazı günlerin bilhassa Birleşmiş Milletler tarafından benimsenen ve dünyaya ortak bir miras olarak sunulan bazı günlerin hatırlanması kutlanması ve buna sebep olan olayların zihnimizde kalması önemlidir. Dünya Kadınlar Günü de bunlardan biridir.” 

Rektör Karacabey, kültürel değerler açısından bakıldığında İslam öncesi ve sonrası Türk tarihinde kadın hakları ve kadının toplumsal hayat içindeki yeri ve önemi ile ilgili olumsuzluklara pek rastlanılmayacağına dikkat çekerek: “Türk kadını daima erkeği ile yan yanadır ve hayatın içindedir. Hiçbir zaman ötelenmemiştir, örselenmemiştir. Kişiliği ve hakları mutlaka korunmuştur. Dolayısıyla bizim kültürümüzün her noktasında dünyaya geldiği andan itibaren ölünceye kadar kadınlar her zaman saygı duyulan sevgi ve muhabbetle iyi davranılması ve özenilmesi gereken insanlardır. Aslında bazı hakların korunması ve bazı noktalara önem verilmesi öncelikle bütünüyle insan sevgisi ve saygıda düğümlenmektedir. Ancak yaşadığımız dünyada şunu görüyorsunuz; Yakın tarihte hala yaşanan olaylar ciddi manada dünyanın her bir yerinde kendince medeni olan ve medeni olduğunu iddia eden toplumlar tarafından en çok eziyeti kadınlar görmektedir. En çok acıyı onlar çekmektedir. Bugün için belki temenni ve dua düşüncesiyle şununla sözlerimi bitirmek istiyorum. Dünyanın hiçbir yerinde ve köşesinde hiçbir kız çocuğu ve kadının eziyet görmediği bir dünyaya adım atmak üzere günümüz kutlu olsun.” diye konuştu.