Yozgat’ta yaşayan ev hanımlarının yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomisine destek sağlamaları amacıyla kapalı pazar yerinde el ürünleri pazarı açıldı.
 
Açılışa katılan Vali Kemal Yurtnaç, belediye tarafından yaptırılan kapalı Pazar yerinin çok amaçlı kullanıldığını söyledi.
 
Pazarın üstünde spor tesisi bulunduğunu ve haftanın çeşitli günlerinde farklı pazarlar kurulduğunu hatırlatan Vali Yurtnaç, “Şimdide haftanın bir günü bayanlara özel bir pazar açılmaya başlandı. Bunlar küçük şeyler ama insanları mutlu eden, ekonomiye katan, aile ekonomisine destekleri olması için yapılan çalışmalar. Yozgat’ın buralara destek vermesi lazım. Bakıyorsunuz çoğu el emeği, göz nuru ürünler. Kadınlarımızın evde emekleri ile yaptıkları ürünler. İlla birisinin kadrolu olarak çalışmasına gerek yok. Aile ekonomisine destek için evinde de insanlar bazı şeyleri üretip gelip belediyelerin burada oluşturduğu pazarlarda ekonomiye katkı sağlayabilirler. Bu tür fikirler orijinal geliyor bana, sosyete pazarı da orijinal bir fikirdi. Ankara’da, İstanbul’da çok tuttu, burada da açıldı burada da tutacağını düşünüyorum. Böylelikle şehirde ekonomik hareketlilik, sosyal hareketlilik, evde boş oturan kadınların aile ekonomisine kazandırılması için gayret ortaya koyan belediyemizi tebrik ediyorum” dedi.
 
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise, “Bu Yozgat’ta bir ilk. Kadınlarımız hepimizin bildiği gibi evlerinde çok değişik ürünler üretiyor. Gerek yiyecek, gerek giyecek manasında evlerinde sürekli bir şeyler üretiyorlar. Kurslara gidip yeni şeyler öğrenip üretiyorlar. Ama bunları piyasaya sürecekleri bir ortam yok. Ekonomik değerlendirecekleri bir ortam yoktu. Biz burada o ortamı hazırladık. Kadınlarımız evlerde, kurslarda üretecekleri ürünleri gelsinler burada ekonomik değerlendirme imkanına kavuşsunlar. Temennimiz, inşallah umduğumuz gibi buranın büyüyerek, artarak, gelişerek devam etmesidir. Tabi ki ilk olması sebebiyle yeterli olmaya bilir, yeterli insanlar bulmakta zorlanabiliriz ama biraz sabırlı olmak lazım. Ben birkaç hafta içerisinde buranın son derece verimli bir şekilde pazar haline geleceğine de inanıyorum. Önemli olan kadınlarımızın verdikleri katma değeri ekonomik olarak geri dönüştürebilmeleri ve ailelerinin ekonomisine katkı sunmalarıdır. Bu Pazar o manada çok önemli bir vazife icra edecektir” diye konuştu.
 
Her Cumartesi pazar açılacağını kaydeden Başkan Arslan, “Pazarda stant açan veya pazara gelmek isteyen kadınlarımızdan hiçbir şekilde ücret talep etmeyeceğiz. Tamamıyla yerleri kendilerine ücretsiz olarak tahsis edeceğiz. Önemli olan evlerin, ailelerinin ekonomisine katkı sunabilmeleridir” ifadelerini kullandı.