Yozgat Şehir Hastanesinde 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde; “Kadına Şiddete Hayır” programı düzenlendi. 

Psikolog Melike İlgen ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Ali Kahraman tarafından düzenlenen programda, kadına şiddetin psikolojik ve hukuk boyutu ele alındı. Sağlık personellerinin büyük bir bölümünün kadın olduğunun, şiddetin hiçbir gerekçeyle kabul edilemez olduğunun da altı çizilmiş olup; Program sonunda tüm sağlık personeli günün anlam ve önemini vurgulamak amacıyla görsel döviz  sergilemişlerdir. 

Psikolog Melike İlgen yaptığı konuşmada şunları söyledi;”Kadına yönelik şiddet denildiğinde genellikle akla fiziksel şiddet geliyor. Fakat şiddet, fiziksel boyutunun yanında cinsel, ekonomik ve psikolojik olarak da karşımıza çıkıyor. Psikolojik şiddet, küçük düşürmeyi, toplum içerisinde itibarını zedelemeyi, bireyin benlik bütünlüğünü bozmayı ya da yaralamayı içeren duygusal bir saldırıyı kapsamaktadır. 

Şiddetin kadınlar üzerindeki etkilerine bakıldığında öğrenilmiş çaresizlik, öfke, depresyon, özgüven yitimi, uyku ve yeme bozuklukları gibi birçok sonuç ile karşılaşılmıştır. Şiddetin çocuklar üzerinde de birçok olumsuz etkisi mevcut. Şiddetin bulunduğu bir ailede yetişen çocuk da şiddeti öğrenmiş olacaktır. Hem kadınlar için hem gelecek nesil ve insanlar için biz de "Kadına Şiddete Hayır" diyoruz” dedi.

Kadına şiddetin hukuksal boyutunu anlatan Sosyal Hizmetler Uzmanı Ali Kahraman ise ;” Kadınlar bir toplumu ayakta tutan gizli kahramanlardır. İnsanlığın kadını veya erkeği yoktur bu nedenle kadınlar da her insan gibi saygıyı ve sevgiyi hak etmektedirler. Toplumumuzun kanayan yarası olan kadına siddet konusunda mutlaka gerekli önlemler alınmalı ve şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmelidir” dedi.