8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Yozgat’ta program düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Vali Yurtnaç ve protokol üyeleri katılımcı bayanlara program öncesi tek tek gül vererek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
 
Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Girişimci Kadınlar ve KADEM tarafından ortaklaşa düzenlenen programda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından kendi ayakları üzerinde duran kadın girişimciler katılımcılara hayat hikayelerini anlattı.
 
Eşi kalp krizi geçirdikten sonra 3 çocuğu ile yalnız kalan ve bir daha evlenmeyen Atiye Ersoy, KOSGEB’den aldığı destekle açtığı iş yerinde kendi ayaklarının üzerinde durmasını ve hayat hikayesini anlattı.
 
Arnavutluk göçmeni Vjollca Kızılarslan ise İzmir’de tanıştığı eşi ile eşinin memleketi olan Boğazlıyan Yenipazar’a geldiğini, 2014 yılında ise eşinin ve mahallelinin desteği ile muhtar seçildiğinden bahsetti.
 
7 çocuğu ile bir başına kalan ve ailesinin yanına yerleşen Dilek Güneşer ise, ailesinden çok büyük destek gördüğünü ama bu desteğin de bir yere kadar olduğunu, çocuklarını okutmak için bir çok iş yerinde çalıştığını ve daha sonra devletten aldığı desteklerle kendi iş yerini açıp kendi ayaklarının üzerinde dimdik durduğunu aktardı.
 
Daha sonra kürsüye çıkan Vali Kemal Yurtnaç, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ettiğini belirterek, “Bu günlerin hepsi bir farkındalık oluşturmak için yapılan günlerdir. Sadece 8 Mart’ta değil her zaman kadınlara saygı duyacağız, onlara her zaman iyi davranacağız. Bu farkındalığı oluşturmak durumundayız” dedi.
 
Dinimizde, Türk tarihinde, geçmişimizde, kültürümüzde kadının ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Zira bütün meşgalemiz cenneti kazanmak için. O cennet ise Peygamber Efendimizin hadisi şerifine göre annelerimizin ayakları altındadır. Bir dünya düşünün ki kız çocukları doğar doğmaz diri diri toprağa gömülsün. Bir inanç düşünün ki o da kadını alsın en güzel yere koysun. Türk tarihine bakıyoruz, Hakan’ın yanında Hanı var. Dinimize baktığımız zaman, tarihimize, örf ve adetlerimize baktığımız zaman kadın bizde her zaman el üstünde tutulur” diye konuştu.
 
Allah’ın bize emanet olarak verdiği kadınlarımızı bir kenara itmememiz gerektiğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Kadın gülerse dünya güler. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor, aileleriyle sağlıklı bir ömür geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Girişimci kadınlara teşekkür belgesi verilmesinden sonra Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan el ürünleri sergisi açılışı yapıldı.