Hafta sonu dualarla gerçekleşen açılışta, Anadolu kadınının toplumda hak ettiği konum ve etkinliğe gelmesi adına KADEM’in önemli bir rol üstleneceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Genel Başkan Yardımcılığını yaptığı KADEM Yozgat Temsilciliği’nin açılışı Belediye Nohutlu Tepe Bilal Şahin Tesisleri’nde Cumartesi günü saat 13.00’de düzenlenen yemekli bir programla gerçekleşti. Törene, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat Milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Yusuf Başer, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, MÜSİAD Yozgat Şube Başkanı Ferudun Daştan,  AK Parti İl Başkanı Celal Köse, Kadın Kolları Başkanı İlknur Ünal, Gençlik Kolları Başkanı Kazım Emiroğlu Şimşek, ilçe belediye başkanları ve yöneticilerin eşleri katıldı.

KADEM Yozgat İl Temsilcisi Fadime Solmaz, yaptığı açılış konuşmasında, KADEM’in Yozgat’ta 31’inci temsilcisini açtığını bildirdi.

Solmaz, KADEM’in Yozgat’ta faaliyet gösteriyor olmasının Yozgat için önemine değindi. Solmaz şöyle konuştu: “Bugüne kadar 30 ilimizde temsilcilik açan, derneğimizin bugün 31. Temsilciliğini siz kıymetli misafirlerimiz ile açmaktan, bu heyecanı sizlerle paylaşmaktan dolayı, mutluluk ve gurur duyuyorum. Bugüne kadar kadını ilgilendiren birçok konuya, farklı bir bakış açısı getirmiş ve çok kuvvetli bir ekiple kadın meselelerinin takipçisi olmuş KADEM’ in, Yozgat’ a gelmesi bizler için çok değerli. KADEM olarak bizler, kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. Yeryüzünü birlikte imar ederken karar alınan masalarda kadınların da oturması gerekiyor. Hangi sorun olursa olsun çözümünde o sorunun muhatapları yoksa çözümü de yoktur.”

Daha sonra kürsüye gelen KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, konuşmasına “Fatıma Fatımadır” isimli anlamlı bir şiirle başladı. Daha sonra Yozgat isminin türeyişine ilişkin hikayeyi anlatan Yılmaz, dinleyicilerden alkış aldı.

Yozgat’ın eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğunu hatırlatan Yılmaz, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, böyle bir şehirde kadının insan haklarının savunucusu olacak KADEM’in Yozgat’ta açılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KADEM’in 8 Mart 2013’te kurulduğunu hatırlatan Yılmaz, bir kadın derneği olmasının yanı sıra ulusal ve uluslararası arenada farklı bir sivil toplum kuruluşu yapılanması ile faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Daha sonra kürsüye gelen Vali Kemal Yurtnaç da kadının Yozgat’ın toplumsal hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Yurtnaç, STK’ların toplumsal hayata sağladığı katkılara da dikkat çekerek, demokratik hayatın gelişmesinde kitlelerin ifade hürriyetine vurgu yaptığı konuşmasında, KADEM’in bu anlamda Yozgat’ta önemli bir sorumluluk üstlendiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da konuşmasında, Yozgat için tarihi bir an yaşandığını söyledi.
Yozgat’ta ilk defa kadın hukuku ile ilgili ciddi bir dernekleşme çalışmasının hayata geçtiğini vurgulayan Bozdağ, KADEM’in yeni nesil bir kadın hareketi, sivil toplum yapılanması olduğunu anlattı.
Farklılıkları zenginlik gören çok farklı ve yeni bir STK olduğunu vurgulayan Bozdağ, bundan böyle milletvekili arkadaşları ile birlikte Yozgat’ta KADEM’in faaliyetleri noktasında hizmetkar olacaklarını dile getirdi.