Kaçak balık avına yakın takip

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, baraj, göl ve göletlerde 1 Temmuz tarihine kadar balık avının yasak olduğunu duyurup, denetimlerini sıklaştırdı.
Yayınlanma tarihi: 13 Nisan 2015, Pazartesi günü, saat: 11:14

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, sulama amaçlı gölet ve barajlar ile göllerde 1 Temmuz 2015 tarihine kadar balık avının yasak olduğunu duyurduktan sonra denetimlerini sıklaştırdı. Yapılan denetimler esnasında 2 bin metre gölette baraj sularında serili ağa el konuldu.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, su ürünleri avlanma vasıtalarının yasalara uygun kullanılıp, kullanılmadığının sürekli kontrol edildiğini, kurallara uymayan avcılar hakkında yasal işlem yapıldığını söyledi. Yozgat'ta sulama amaçlı olarak kullanılan, gölet ve barajlarda yapılan balıkçılık faaliyetinin yanında doğal göl ve akarsularda da amatör balıkçılık faaliyetlerinin yaygın olduğunun altını çizen Özdemir, balıkların yumurta bırakma dönemi olması nedeniyle 1 Temmuz 2015 tarihine kadar her türlü su ürünü avının yasak olduğunu kaydetti. Özdemir, sürdürülebilir bir su ürünleri avcılığı için bütün balıkçıların av yasağı dönemde avlanmamalarının balıkçılık mesleğinin ve ülkemiz su ürünleri ekonomisi için elzem bir durum olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"İl Müdürlüğü olarak 7 gün 24 saat baraj, göl, gölet ve akarsularımızda denetim ve kontrol işlemlerini yapmaktayız. Su ürünleri denetim ve kontrolünde polis ve jandarma kolluk kuvvetleri de yetkili olup, kontrol çalışmalarımız kolluk kuvvetleri ile irtibatlı olarak yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili su ürünleri avcılığı zaman yasağı başlamadan su ürünleri kontrolü konusunda kolluk kuvvetleri ve balıkçıların katılımı ile eğitim çalışması yapılmıştır. Gerek İl Müdürlüğümüz ve gerekse kolluk kuvvetlerince Su ürünleri kontrol ve denetim çalışmaları sırasında olumsuz bir durumla karşılaşılması durumunda kanun kapsamında idari ve gerekirse adli işlem yapılmak amacı il suç duyurusunda bulunulacak, av araçlarına ise el konulacaktır. Ticari ve Amatör balıkçılarımızın bu durumla karşılaşmaması için av yasağına riayet etmeleri gerekmektedir.''

Yozgat'taki iç sularda su ürünleri avcılığına yönelik denetimleri gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi Seyfali Ağdepe, yaptığı denetimler esnasında balıkçıları hem yasaklar konusunda bilgilendirirken, yasak olmasına rağmen avlanmaya çalışanların ihbar edilmesini de istedi. Ağtepe, yapılan denetimlerde esnasında 2 bin metre suya serilmiş balık ağının bulunarak, el konulduğunu, denetimlerin ise aralıksız devam edeceğini bildirdi. 

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: gıda   tarım   balık   av   kaçak   ziyaattin özdemir  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki